| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zwolnić pracownika, który nie stawia się w pracy i nie podał swojego aktualnego adresu zamieszkania

Jak zwolnić pracownika, który nie stawia się w pracy i nie podał swojego aktualnego adresu zamieszkania

Pracownik od kilku dni nie stawia się w pracy. Nie usprawiedliwił do tej pory swojej nieobecności. Wysłaliśmy mu więc z tego powodu zwolnienie dyscyplinarne listem poleconym. Dostaliśmy informację z poczty, że pracownik nie mieszka już pod adresem, który nam podał. Czy w takim przypadku zwolnienie dyscyplinarne ze względu na niezaktualizowanie adresu zamieszkania przez pracownika jest skuteczne? Jeśli nie, to jak mamy zwolnić w tej sytuacji pracownika?

Sąd Najwyższy w wyroku z 5 października 2005 r. (I PK 37/05, OSNP 2006/17-18/263) orzekł, że dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktyczne możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią, co oznacza przerzucenie na niego ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy. Oznacza to, że w przypadku, gdy pracownik nie odbierze pisma o rozwiązaniu umowy, pismo uznaje się za skutecznie doręczone po jego powtórnym awizowaniu, które ma obowiązek wykonać poczta. Datą rozwiązania umowy o pracę będzie 7. dzień od drugiego awiza.

PRZYKŁAD

List polecony zawierający oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia został awizowany po raz drugi 3 czerwca. Pracownik nie odebrał przesyłki. Umowa o pracę rozwiąże się w takim przypadku 10 czerwca.

W oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca nie wskazuje daty rozwiązania umowy. Bez względu na datę wskazaną na piśmie, umowa o pracę rozwiąże się z dniem doręczenia pisma.

Natomiast pracodawca może wskazać datę rozwiązania umowy o pracę przez wskazanie sytuacji, która spowoduje to rozwiązanie, np. „Z dniem doręczenia niniejszego pisma rozwiązuję z Panią/Panem bez wypowiedzenia z winy pracownika umowę o pracę zawartą w dniu...”.

Przypominamy, że pracownik ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Zawiadomienia tego pracownik powinien dokonać nie później niż w 2. dniu nieobecności. Niedotrzymanie tego terminu przez pracownika może być usprawiedliwione tylko szczególnymi okolicznościami, np. obłożną chorobą pracownika przy jednoczesnym braku lub nieobecności domowników albo innym zdarzeniem losowym. Niedopełnienie obowiązku zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w odpowiednim czasie oraz nieusprawiedliwione niestawiennictwo w pracy można uznać za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Jest to podstawą rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • § 2 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • art. 221 § 1 pkt 4, art. 52 § 1 pkt 1, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 61 Kodeksu cywilnego.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »