| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie pracownika zatrudnionego na czas określony

Zwolnienie pracownika zatrudnionego na czas określony

Z jednym z pracowników naszej firmy została zawarta umowa na czas określony na 3 miesiące. Umowa ulega rozwiązaniu 17 października 2009 r. Z uwagi na fakt, że pracownik osiąga bardzo niskie efekty pracy, chcielibyśmy rozwiązać z nim umowę przed upływem wyżej wymienionego terminu. Czy istnieje taka możliwość, by rozwiązać z tym pracownikiem umowę wcześniej? Jeżeli tak, to w jaki sposób możemy tego dokonać?

Cechą charakterystyczną umowy o pracę na czas określony jest to, że ulega ona rozwiązaniu po upływie oznaczonego czasu, na jaki została zawarta. Jeżeli umowa została zawarta na okres krótszy niż 6 miesięcy, pracodawca nie może takiej umowy wypowiedzieć.

Natomiast przed upływem okresu, na jaki umowa na czas określony została zawarta, można rozwiązać:

  • za porozumieniem stron,
  • bez wypowiedzenia w trybie art. 52 k.p. lub art. 53 k.p.,
  • z zachowaniem dwutygodniowego wypowiedzenia w razie upadłości pracodawcy (art. 411 pkt 2 k.p.) lub też
  • z przyczyn leżących po stronie pracodawcy – co zostało przez ustawodawcę uregulowane w art. 5 ust. 7, a także w art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844, ze zm.).

Poza wyżej wymienionymi sytuacjami istnieje możliwość, aby umowa zawarta na czas określony została rozwiązana przed upływem terminu, pod warunkiem że przy zawieraniu umowy strony postanowiły zawrzeć klauzulę o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Jednak, jak wynika z art. 33 k.p., takie rozwiązanie jest dopuszczalne jedynie przy zawieraniu umów terminowych na okres dłuższy niż 6 miesięcy (zatem w umowie, którą Państwo zwarliście, taka klauza nie mogła zostać zawarta – bowiem jest to umowa 3-miesięczna – toteż rozwiązanie przedmiotowej umowy przed terminem jest możliwe jedynie w przypadkach, które zostały wymienione na wstępie).

Fakt, że pracownik osiąga bardzo niskie efekty pracy, może stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania z nim umowy o pracę, jednak może to nastąpić za wypowiedzeniem – a takie rozwiązanie nie ma zastosowania do przedstawionej przez Państwa sytuacji.

W przypadku gdyby pracodawca postanowił zwolnić pracownika, nie biorąc pod uwagę zawartych powyżej informacji, musi się liczyć z tym, że jego działanie może zostać uznane za wykroczenie zagrożone grzywną, pracownik bowiem ma prawo wnieść odwołanie do sądu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK