| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony, jeżeli w umowie nie zawarto klauzuli przewidującej możliwość jej wypowiedzenia

Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony, jeżeli w umowie nie zawarto klauzuli przewidującej możliwość jej wypowiedzenia

Nasza firma zatrudnia 11 pracowników w wymiarze pół etatu oraz 12 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Z jedną z osób zatrudnionych na czas określony rozwiązaliśmy stosunek pracy za wypowiedzeniem, podając jako przyczynę zwolnienia likwidację stanowiska pracy (stanowisko magazyniera). Po zwolnieniu w firmie powstało nowe stanowisko „specjalista ds. zasobów”. Odpowiada ono zakresem obowiązków wcześniejszemu stanowisku magazyniera. Zwolniony pracownik twierdzi, że zwolnienie nie było uzasadnione, gdyż likwidacja stanowiska w rzeczywistości nie nastąpiła. Ponadto pracownik wskazał, że był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, w której przez przeoczenie nie zamieściliśmy klauzuli dopuszczającej wypowiedzenie. Czy żądania pracownika są uzasadnione?

Jednak w przedstawionej sytuacji będzie inaczej. W treści umowy strony nie przewidziały możliwości jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem. W tym trybie umowa ta może zatem zostać rozwiązana tylko wtedy, gdy w przepisach jest do tego przewidziana podstawa (np. przyczyny niedotyczące pracowników – w omawianym przypadku likwidacja stanowiska pracy). Skoro podstawa do rozwiązania umowy na czas określony zostanie skutecznie zakwestionowana (a zatem nie będzie występować szczególna przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie), należy uznać, że pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Podobną opinię wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 listopada 1998 r. (I PKN 414/98, OSNP 1999/24/779) wskazując, że w razie wypowiedzenia przez pracodawcę umowy terminowej, w której strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy.

Prawomocny wyrok sądu przywracający pracownika do pracy skutkuje tym, że wypłacona z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników odprawa stanie się świadczeniem nienależnym pracownikowi. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z 3 październiku 2005 r. (III PK 82/05, OSNP 2006/15-16/239), jeżeli Państwa były pracownik odwoła się od wypowiedzenia umowy o pracę, kwestionując istnienie przyczyny wypowiedzenia, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu odprawy.

● art. 33, art. 50, art. 56, art. 59 Kodeksu pracy,

● art. 1, art. 8, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »