| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Brak zaufania do pracownika

Brak zaufania do pracownika

Jestem kadrową w firmie budowlanej. W ostatnim czasie firma była zmuszona wypłacić kilku klientom odszkodowanie za nieterminowość realizacji zadań. Opóźnienia powstały z winy jednej z osób należących do kadry kierowniczej w naszej firmie. Właściciel firmy chce rozwiązać umowę z tą osobą. Czy w uzasadnieniu swojej decyzji może podać jako przyczynę brak zaufania do pracownika?

Podane okoliczności mogą stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę z powodu utraty zaufania przez pracodawcę do pracownika. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi dopiero po upływie okresu wypowiedzenia.

Kodeks pracy nie precyzuje okoliczności, w jakich pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. Wskazuje jednak, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy (art. 30 § 4 k.p.). Należy pamiętać o tym, aby podana przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę była konkretna i rzeczywista (wyrok SN z 4 grudnia 1997 r., I PKN 419/97, OSNP 1998/20/598).

Utrata zaufania do pracownika może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, nie jest to jednak ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.), mogące prowadzić do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, w związku z czym należy zachować terminy wypowiedzenia określone w Kodeksie pracy.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na treść art. 100 § 1 k.p., który określa obowiązki pracownika. Z jego treści wynika, że podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie swojej pracy sumiennie i starannie. Powinien on również stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Bezczynność i bierność pracownika powodująca brak skuteczności w wykonywaniu powierzonych mu zadań może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę (wyrok SN z 5 grudnia 2000 r., I PKN 124/00, OSNP 2002/15/354).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK