| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wystąpienie o sprostowanie świadectwa pracy po terminie

Wystąpienie o sprostowanie świadectwa pracy po terminie

Ponad miesiąc temu w związku z rozwiązaniem stosunku pracy mój były pracodawca wydał mi świadectwo pracy. Ostatnio znalazłem zatrudnienie w nowej firmie, ale w kadrach poinformowano mnie o nieścisłościach w świadectwie. Poproszono mnie, abym wystąpił o jego sprostowanie. Czy dotychczasowy przełożony ma obowiązek sprostowania świadectwa? W kadrach wspomniano, że mogę mieć problem, bo obowiązuje tu jakiś termin. Czy mam jakąkolwiek możliwość wpłynąć na byłego pracodawcę, aby pozytywnie załatwić tę sprawę?

Wprawdzie pracownik może wystąpić z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy w terminie 7 dni od momentu jego otrzymania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystąpić z takim wnioskiem mimo upływu terminu wyznaczonego przepisami Kodeksu pracy. Wówczas to od dobrej woli pracodawcy będzie zależała decyzja, czy do wniosku byłego pracownika się przychyli.

Świadectwo pracy jest podsumowaniem stosunku prawnego, który łączył pracodawcę z pracownikiem w trakcie zatrudnienia. Pracodawca jest zobowiązany do jego wystawienia niezwłocznie, gdy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (art. 97 § 1 k.p.).

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa, jeżeli stwierdzi, że zawiera ono błędy lub brak w nim istotnych informacji. Pracodawca w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku musi zawiadomić pracownika na piśmie o jego negatywnym rozpatrzeniu bądź wydać poprawione świadectwo, jeżeli uzna wniosek za zasadny (§ 5 ust. 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania; DzU nr 60, poz. 282 ze zm.). Wydając pracownikowi nowe świadectwo pracy, pracodawca jest zobowiązany, aby najpóźniej w dniu wydania tego dokumentu usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednie świadectwo.

W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, bądź bezskutecznym upływie terminu przeznaczonego na odpowiedź pracodawcy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy (art. 97 § 21 k.p.).

Należy zaznaczyć, że 7-dniowy termin na wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy ma charakter porządkowy i jego niedotrzymanie może skutkować odrzuceniem wniosku. Nie musi jednak oznaczać takiego obrotu sprawy. Pracodawca może wykazać się w takim przypadku dobrą wolą, uwzględniając wniosek pracownika złożony po terminie i wydać sprostowane świadectwo pracy.

Polecamy także: Zasady wydawania świadectwa pracy - kontrowersyjne przepisy w praktyce

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »