| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Dni wolne na poszukiwanie pracy

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Jestem zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy w okresie wypowiedzenia tej umowy przez pracodawcę mam prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy?

Tak, przysługuje Panu zwolnienie w celu poszukiwania nowej pracy. Przesądza o tym termin, na jaki została zawarta umowa o pracę na okres próbny, który z kolei decyduje o długości stosowanego okresu wypowiedzenia takiej umowy. Przy umowie na okres próbny zawartej na 3 miesiące okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Z prawa do dni wolnych na poszukiwanie pracy mogą skorzystać jedynie ci pracownicy, którym przysługuje co najmniej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Pracownikowi w okresie 2-tygodniowego wypowiedzenia przysługuje zwolnienie w wymiarze 2 dni roboczych (art. 37 k.p.).

Skorzystanie przez pracownika z prawa do dni wolnych nie wpływa niekorzystnie na jego sytuację finansową. Okres zwolnienia jest okresem płatnym, za który przysługuje wynagrodzenie określone w § 5 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Należy jednak pamiętać, że pracodawca ma prawo odmówić udzielenia pracownikowi dni wolnych, jeśli mają być one wykorzystane dla innych celów niż poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia. W pełni uzasadniony będzie zatem brak zgody pracodawcy na tego rodzaju zwolnienie w przypadku, gdy pracownik znalazł już nową pracę.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK