| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Likwidacja stanowiska pracy

Likwidacja stanowiska pracy

Jestem zatrudniona w dużej firmie już 7 lat, niestety pracodawca likwiduje moje stanowisko z końcem marca br. Proponuje mi rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron. Czy jeśli się na to zgodzę, będzie mi się należała odprawa i w jakiej wysokości?

Odprawa będzie Pani przysługiwała, jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z tzw. zwolnieniem indywidualnym. Występuje ono, gdy zaistnieje konieczność rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników z przyczyn niedotyczących pracownika (art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych - DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Jednocześnie liczba zwolnionych pracowników musi być mniejsza niż wymagana dla zwolnień grupowych (wystarczy zwolnić jednego lub dwóch pracowników w okresie nieprzekraczajacym 30 dni).

Odprawa pieniężna zależy do zakładowego stażu pracy u pracodawcy, z którym następuje rozwiązanie umowy o pracę, i przysługuje ona w następującej wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Odprawę ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Jej wysokość nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2009 r. jest to kwota 19 140 zł (art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Należy podkreślić, że nie ma przy tym znaczenia, czy w przeszłości pracownik otrzymał już taką odprawę u tego lub innego pracodawcy. Natomiast „zatrudnienie u danego pracodawcy” należy rozumieć jako cały okres zatrudnienia u niego, nawet jeśli nie trwał on w sposób ciągły.

Najwięcej wątpliwości budzą przyczyny stanowiące wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy. Wydaje się, że należy je rozumieć jako sytuację, w której bez zaistnienia tych przyczyn nie zostałaby podjęta przez pracodawcę indywidualna decyzja o zwolnieniu pracownika, czyli np.: likwidacja stanowiska pracy, zła kondycja finansowa firmy, reorganizacja czy kryzys gospodarczy.

Dyskusyjny pozostaje natomiast brak zgody pracownika na przyjęcie nowych warunków pracy lub płacy wynikających z wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 k.p.), które są zgodne z jego wykształceniem, kwalifikacjami zawodowymi i stanem zdrowia. Taki brak aprobaty ze strony pracownika może być potraktowany w niektórych przypadkach jako współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy i wtedy pracownik nie nabędzie prawa do odprawy. Należy również podkreślić, że pracownikowi, który nabywa uprawnienie do odprawy pieniężnej z ustawy o grupowych zwolnieniach i jednocześnie przechodzi na rentę lub emeryturę, przysługują oba świadczenia w pełnej wysokości, czyli jednomiesięczna odprawa rentowa z tytułu niezdolności do pracy lub emerytalna (art. 921 k.p.) oraz odprawa pieniężna z tytułu zwolnienia z pracy w wysokości uzależnionej od okresu zatrudnienia u tego pracodawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK