| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracownica może cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę z powodu zmiany swojej sytuacji osobistej

Czy pracownica może cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę z powodu zmiany swojej sytuacji osobistej

Nasza pracownica zajmująca stanowisko księgowej złożyła do działu kadr pismo wypowiadające umowę o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2 miesięcy od daty złożenia tego wypowiedzenia mąż tej pracownicy zginął w wypadku. Na skutek tego złożyła do działu kadr kolejne pismo, w którym cofnęła swoje wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownica cofnięcie wypowiedzenia motywowała tym, że od czasu złożenia przez nią wypowiedzenia zmianie uległa jej sytuacja życiowa i stała się obecnie jedyną żywicielką rodziny, na której ciąży obowiązek utrzymania domu i dzieci. Mając na względzie fakt, że zatrudniliśmy już na czas nieokreślony nową księgową, nie uwzględniliśmy oświadczenia pracownicy o cofnięciu wcześniejszego wypowiedzenia. Zawarta z nią umowa o pracę uległa rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Pracownica wniosła do sądu pozew domagając się przywrócenia do pracy. Czy jej powództwo jest zasadne? Czy słusznie odmówiliśmy uwzględnienia jej oświadczenia, w którym odwołała skutki swojego wypowiedzenia?

RADA

Cofnięcie przez pracownicę wypowiedzenia jest możliwe jedynie za Państwa zgodą. Brak wad oświadczenia woli w przypadku pisma pracownicy wypowiadającego umowę o pracę i brak zgody Państwa jako pracodawcy na cofnięcie przez pracownicę tego wypowiedzenia powodują, że wniesione przez nią powództwo do sądu pracy zostanie oddalone z uwagi na bezzasadność roszczenia.

UZASADNIENIE

Wypowiedzenie umowy o pracę wywołuje określone skutki prawne od chwili jego złożenia drugiej stronie. Jest ono ważne pod warunkiem, że nie zawiera wad oświadczenia woli. Do wad oświadczenia woli, które wpływają na ważność wypowiedzenia umowy o pracę, zaliczamy: brak świadomości i swobody, pozorność, błąd, podstęp i groźbę.

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zostałoby złożone przy braku świadomego i swobodnego powzięcia decyzji i wyrażenia woli przez którąś ze stron stosunku pracy, wówczas takie oświadczenie byłoby bezwzględnie nieważne (art. 82 Kodeksu cywilnego).

PRZYKŁAD

Paweł S. od 12 lat pracuje w firmie „Info-serwis” S.A. na stanowisku asystenta dyrektora personalnego. W lutym 2008 r. był uczestnikiem poważnego wypadku samochodowego, w wyniku którego doznał obrażeń głowy. We wrześniu 2008 r. wrócił do pracy i przedłożył w firmie zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że pojawiają się u niego krótkotrwałe zaburzenia czynności psychicznych niewpływające na zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W listopadzie 2008 r. Paweł S. będąc w pracy źle się poczuł w związku z nasilającym się bólem głowy i chciał złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, co wcześniej zgłosił swojemu bezpośredniemu przełożonemu. Dyrektor ds. personalnych zwolnił Pawła S. do domu, prosząc jedynie o wypisanie wcześniej wniosku o urlop. Paweł S. napisał oświadczenie o treści: „Z dniem 18 listopada 2008 r. wypowiadam umowę o pracę”, a następnie je podpisał i zostawił w sekretariacie.

Następnego dnia Paweł S. wrócił do pracy. Po 3 miesiącach poinformowano go o rozwiązaniu umowy o pracę na skutek upływu okresu wypowiedzenia (3 miesiące dla umowy zawartej na czas nieokreślony) i wręczono mu świadectwo pracy. Paweł S. wniósł do sądu pozew o przywrócenie do pracy powołując się na bezwzględną nieważność swojego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego w czasie występującego u niego przemijającego zaburzenia czynności psychicznych. Sąd po zbadaniu okoliczności sprawy uwzględnił powództwo.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »