REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownica może cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę z powodu zmiany swojej sytuacji osobistej

Emilia Bartkowiak

REKLAMA

Nasza pracownica zajmująca stanowisko księgowej złożyła do działu kadr pismo wypowiadające umowę o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2 miesięcy od daty złożenia tego wypowiedzenia mąż tej pracownicy zginął w wypadku. Na skutek tego złożyła do działu kadr kolejne pismo, w którym cofnęła swoje wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownica cofnięcie wypowiedzenia motywowała tym, że od czasu złożenia przez nią wypowiedzenia zmianie uległa jej sytuacja życiowa i stała się obecnie jedyną żywicielką rodziny, na której ciąży obowiązek utrzymania domu i dzieci. Mając na względzie fakt, że zatrudniliśmy już na czas nieokreślony nową księgową, nie uwzględniliśmy oświadczenia pracownicy o cofnięciu wcześniejszego wypowiedzenia. Zawarta z nią umowa o pracę uległa rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Pracownica wniosła do sądu pozew domagając się przywrócenia do pracy. Czy jej powództwo jest zasadne? Czy słusznie odmówiliśmy uwzględnienia jej oświadczenia, w którym odwołała skutki swojego wypowiedzenia?

RADA

Autopromocja

Cofnięcie przez pracownicę wypowiedzenia jest możliwe jedynie za Państwa zgodą. Brak wad oświadczenia woli w przypadku pisma pracownicy wypowiadającego umowę o pracę i brak zgody Państwa jako pracodawcy na cofnięcie przez pracownicę tego wypowiedzenia powodują, że wniesione przez nią powództwo do sądu pracy zostanie oddalone z uwagi na bezzasadność roszczenia.

UZASADNIENIE

Wypowiedzenie umowy o pracę wywołuje określone skutki prawne od chwili jego złożenia drugiej stronie. Jest ono ważne pod warunkiem, że nie zawiera wad oświadczenia woli. Do wad oświadczenia woli, które wpływają na ważność wypowiedzenia umowy o pracę, zaliczamy: brak świadomości i swobody, pozorność, błąd, podstęp i groźbę.

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zostałoby złożone przy braku świadomego i swobodnego powzięcia decyzji i wyrażenia woli przez którąś ze stron stosunku pracy, wówczas takie oświadczenie byłoby bezwzględnie nieważne (art. 82 Kodeksu cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Paweł S. od 12 lat pracuje w firmie „Info-serwis” S.A. na stanowisku asystenta dyrektora personalnego. W lutym 2008 r. był uczestnikiem poważnego wypadku samochodowego, w wyniku którego doznał obrażeń głowy. We wrześniu 2008 r. wrócił do pracy i przedłożył w firmie zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że pojawiają się u niego krótkotrwałe zaburzenia czynności psychicznych niewpływające na zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W listopadzie 2008 r. Paweł S. będąc w pracy źle się poczuł w związku z nasilającym się bólem głowy i chciał złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, co wcześniej zgłosił swojemu bezpośredniemu przełożonemu. Dyrektor ds. personalnych zwolnił Pawła S. do domu, prosząc jedynie o wypisanie wcześniej wniosku o urlop. Paweł S. napisał oświadczenie o treści: „Z dniem 18 listopada 2008 r. wypowiadam umowę o pracę”, a następnie je podpisał i zostawił w sekretariacie.

Następnego dnia Paweł S. wrócił do pracy. Po 3 miesiącach poinformowano go o rozwiązaniu umowy o pracę na skutek upływu okresu wypowiedzenia (3 miesiące dla umowy zawartej na czas nieokreślony) i wręczono mu świadectwo pracy. Paweł S. wniósł do sądu pozew o przywrócenie do pracy powołując się na bezwzględną nieważność swojego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego w czasie występującego u niego przemijającego zaburzenia czynności psychicznych. Sąd po zbadaniu okoliczności sprawy uwzględnił powództwo.

Nieważne jest także wypowiedzenie umowy o pracę złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru (art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego). Natomiast w przypadku złożenia wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub złożenia go pod wpływem groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych takich wypowiedzeń. Uchylenie od skutków prawnych powinno nastąpić na piśmie.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji wynika, że wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownicę nie zawiera wad oświadczenia woli, a zatem należy przyjąć, że jest ono ważne i skuteczne, tzn. wywołuje określone skutki prawne.

Cofnięcie prawidłowo złożonego wypowiedzenia będzie zatem skuteczne wyłącznie pod warunkiem zgody pracodawcy. Ponieważ Państwo nie wyrazili zgody na cofnięcie wypowiedzenia po złożeniu przez pracownicę oświadczenia o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę, jej wypowiedzenie jest nadal ważne i skuteczne. Okres wypowiedzenia zaczął biec od momentu złożenia przez nią oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. W konsekwencji nawiązany z nią stosunek pracy zakończył się wraz z ostatnim dniem upływu okresu wypowiedzenia.

WAŻNE!

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika nie zawiera wad oświadczeń woli, to jego cofnięcie jest możliwe tylko za zgodą pracodawcy.

Zmiana sytuacji osobistej pracownicy, jaka nastąpiła w okresie wypowiedzenia (śmierć jej męża), nie ma żadnego wpływu na ważność dokonanego przez nią wcześniej wypowiedzenia umowy o pracę. Jest jedynie okolicznością, którą mogli Państwo (ale nie musieli) uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu lub odmowie zgody na cofnięcie złożonego przez nią wypowiedzenia.

Roszczenie Państwa pracownicy o przywrócenie do pracy jest zatem całkowicie bezzasadne i powinno zostać oddalone przez sąd pracy.

Podstawa prawna

  • art. 30-32, art. 36, art. 45, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60, art. 61, art. 82-88 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, mimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu. (Wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156)
  • Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi oświadczenie woli, które należy tłumaczyć zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 65 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1999 r., I PKN 251/99, OSNP 2001/3/70)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    REKLAMA

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA