| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy zwalnianie pracowników o najkrótszym stażu narusza zasady równego traktowania

Czy zwalnianie pracowników o najkrótszym stażu narusza zasady równego traktowania

W naszej firmie pracuje 18 pracowników. Ze względu na kłopoty ekonomiczne musimy zwolnić 8 pracowników. Przeprowadzając zwolnienia z pracy chcemy w pierwszej kolejności zwalniać pracowników z najkrótszym stażem pracy w naszej firmie, ponieważ pracownicy przeznaczeni do zwolnienia mają zbliżone kwalifikacje i sumiennie wykonują swoje obowiązki. Czy zastosowanie takiego kryterium przy zwolnieniach nie zostanie uznane za naruszenie zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu?

RADA

Staż pracy jako kryterium przy zwolnieniach pracowników nie jest naruszeniem zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu, jeżeli ze względu na zastosowanie tego kryterium nie doszło do dyskryminacji pracowników z innego powodu.

UZASADNIENIE

Przepisy Kodeksu pracy nie określają żadnej procedury w zakresie doboru pracowników do zwolnienia w przypadku redukcji etatów przez pracodawcę. Zatem dobór pracowników do zwolnienia należy do Państwa.

Pracodawca, mając prawo wyboru pracowników do zwolnienia, nie może jednak naruszać zasad równego traktowania w zatrudnieniu (art. 183a § 1 Kodeksu pracy). Dokonując wyboru pracowników do zwolnienia, w celu uniknięcia zarzutu nierównego traktowania w zatrudnieniu, powinni Państwo wziąć pod uwagę nie tylko staż pracy, ale także np. kwalifikacje tych osób, sposób wykonywania obowiązków służbowych. Pozwoli to Państwu na uniknięcie postawienia przez pracownika zarzutu nierównego traktowania w zatrudnieniu.

WAŻNE!

Dokonując wyboru pracowników do zwolnienia z pracy pracodawca powinien brać pod uwagę kilka kryteriów, ze względu na które decyduje się zwalniać pracowników.

Wytypowanie przez Państwa do zwolnienia pracowników o najkrótszym stażu pracy nie będzie stanowiło nierównego traktowania w zatrudnianiu, jeżeli nie będą stosowane w konkretnym przypadku inne kryteria dyskryminujące pracownika. Przy doborze pracowników do zwolnienia należy więc kierować się innymi kryteriami niż kryteria dyskryminujące, takie jak np. płeć, rasa itp.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudniał na różnych stanowiskach pracy 18 pracowników - zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Redukując etaty przyjął, że zwolni pracowników z najkrótszym stażem pracy. Pracownikami tymi były akurat 2 kobiety. Posiadały one wyższe kwalifikacje niż pozostali pracownicy zatrudnieni na takich samych stanowiskach. Pracodawca postępując w ten sposób naraził się na zarzut nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK