| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Doręczenie wypowiedzenia

Doręczenie wypowiedzenia

Podstawowym sposobem doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie wręczenie. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z pomocy świadków.

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Oświadczeniem woli jest w tym przypadku wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pracodawcę (art. 30 § 1 pkt 2 k.p.). Podstawowym sposobem doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie - osobiste wręczenie pracownikowi. Takie doręczenie może być jednak niemożliwe w sytuacji, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia albo gdy nie odbiera przesłanego do niego pocztą wypowiedzenia. W takim przypadku pracodawca może skorzystać z pomocy świadków albo z domniemania faktycznego doręczenia pracownikowi wypowiedzenia.

Wystarczy umożliwić zapoznanie się z wypowiedzeniem

Oczywiście najkorzystniejsza z punku widzenia pracodawcy jest sytuacja, gdy pracownik zapozna się z wręczonym mu osobiście wypowiedzeniem i pokwituje jego odbiór na egzemplarzu przeznaczonym do akt osobowych pracownika. Prawo cywilne nie wymaga jednak, aby wypowiedzenie umowy o pracę zostało bezpośrednio doręczone pracownikowi. Wystarczy, że pracodawca skieruje do pracownika wypowiedzenie w taki sposób, aby pracownik miał możliwość się z nim zapoznać. Często może jednak nie wystarczyć samo pozostawienie wypowiedzenia w firmie.

Przykład

Pracodawca pozostawił wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika w recepcji głównego biura firmy, nie informując go o tym. Pracownik z uwagi na wykonywaną w firmie pracę kierowcy w ogóle nie musiał stawiać się w głównym biurze firmy. W takim przypadku pracodawca nie zapewnił pracownikowi możliwości zapoznania się z treścią wypowiedzenia. Nie może zatem uznać, że wypowiedzenie zostało skutecznie doręczone pracownikowi.

Doręczenie w obecności świadków

Może mieć miejsce również sytuacja, gdy przy bezpośrednim wręczeniu wypowiedzenia pracownik odmówi jego przyjęcia. Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną i nie wymaga zgody drugiej strony, w tym przypadku pracownika. Pracownik nie musi też złożyć swojego podpisu na wypowiedzeniu. Jeśli pracownik odmawia zapoznania się z treścią wypowiedzenia albo odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca powinien przedstawić pracownikowi wypowiedzenie w obecności świadków. Z przebiegu wręczenia wypowiedzenia pracodawca może sporządzić notatkę służbową, którą podpiszą osoby obecne przy doręczeniu wypowiedzenia pracownikowi. Będzie ona stanowiła dowód w razie kwestionowania przez pracownika przed sądem pracy doręczenia mu wypowiedzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK