| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Doręczenie wypowiedzenia

Doręczenie wypowiedzenia

Podstawowym sposobem doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie wręczenie. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z pomocy świadków.

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Oświadczeniem woli jest w tym przypadku wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pracodawcę (art. 30 § 1 pkt 2 k.p.). Podstawowym sposobem doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie - osobiste wręczenie pracownikowi. Takie doręczenie może być jednak niemożliwe w sytuacji, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia albo gdy nie odbiera przesłanego do niego pocztą wypowiedzenia. W takim przypadku pracodawca może skorzystać z pomocy świadków albo z domniemania faktycznego doręczenia pracownikowi wypowiedzenia.

Wystarczy umożliwić zapoznanie się z wypowiedzeniem

Oczywiście najkorzystniejsza z punku widzenia pracodawcy jest sytuacja, gdy pracownik zapozna się z wręczonym mu osobiście wypowiedzeniem i pokwituje jego odbiór na egzemplarzu przeznaczonym do akt osobowych pracownika. Prawo cywilne nie wymaga jednak, aby wypowiedzenie umowy o pracę zostało bezpośrednio doręczone pracownikowi. Wystarczy, że pracodawca skieruje do pracownika wypowiedzenie w taki sposób, aby pracownik miał możliwość się z nim zapoznać. Często może jednak nie wystarczyć samo pozostawienie wypowiedzenia w firmie.

Przykład

Pracodawca pozostawił wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika w recepcji głównego biura firmy, nie informując go o tym. Pracownik z uwagi na wykonywaną w firmie pracę kierowcy w ogóle nie musiał stawiać się w głównym biurze firmy. W takim przypadku pracodawca nie zapewnił pracownikowi możliwości zapoznania się z treścią wypowiedzenia. Nie może zatem uznać, że wypowiedzenie zostało skutecznie doręczone pracownikowi.

Doręczenie w obecności świadków

Może mieć miejsce również sytuacja, gdy przy bezpośrednim wręczeniu wypowiedzenia pracownik odmówi jego przyjęcia. Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną i nie wymaga zgody drugiej strony, w tym przypadku pracownika. Pracownik nie musi też złożyć swojego podpisu na wypowiedzeniu. Jeśli pracownik odmawia zapoznania się z treścią wypowiedzenia albo odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca powinien przedstawić pracownikowi wypowiedzenie w obecności świadków. Z przebiegu wręczenia wypowiedzenia pracodawca może sporządzić notatkę służbową, którą podpiszą osoby obecne przy doręczeniu wypowiedzenia pracownikowi. Będzie ona stanowiła dowód w razie kwestionowania przez pracownika przed sądem pracy doręczenia mu wypowiedzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK