| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Doręczenie wypowiedzenia

Doręczenie wypowiedzenia

Podstawowym sposobem doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie wręczenie. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z pomocy świadków.

Przykład

Pracodawca wezwał pracownika do swojego biura w celu wręczenia mu wypowiedzenia umowy o pracę. W biurze była obecna sekretarka i kierownik kadr. Pracownik nie zapoznał się z treścią wypowiedzenia i oświadczył, że nie zgadza się na wypowiedzenie mu umowy o pracę. W takim przypadku wypowiedzenie zostało skutecznie doręczone pracownikowi. Pracodawca zapewnił bowiem pracownikowi możliwość zapoznania się z wypowiedzeniem.

Doręczanie wypowiedzenia za pomocą faksu lub e-maila

Oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu umowy o pracę musi nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 k.p.). Pracodawca może wysłać pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę również faksem lub e--mailem. Wypowiedzenie takie jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu wypowiedzenia. Jednak doręczenie w taki sposób powoduje naruszenie pisemnej formy wypowiedzenia. Przesłanie wypowiedzenia faksem lub e-mailem nie zawiera bowiem autentycznego podpisu pracodawcy (uchwała SN z 2 października 2000 r., III PZP 17/02). Pracownik może zatem skutecznie przed sądem pracy podważać takie wypowiedzenie. Jedynie w przypadku, gdy sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie (wyrok SN z 18 stycznia 2007 r., II PK 178/06).

Doręczanie wypowiedzenia pocztą lub przesyłką kurierską

Podpisane przez pracodawcę (albo osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w imieniu pracodawcy) wypowiedzenie może zostać pracownikowi doręczone pocztą albo przesyłką kurierską. W takim przypadku, wobec zachowania autentycznego podpisu na wypowiedzeniu, będzie ono skuteczne oraz złożone we właściwej formie wymaganej przez Kodeks pracy. Wypowiedzenie dla pewności powinno zostać wysłane listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeśli pracownik odbierze list z poczty, będzie musiał pokwitować potwierdzenie odbioru, które zwrotnie zostanie przesłane do pracodawcy. Nie będzie wtedy wątpliwości, że pracownik odebrał wypowiedzenie i kiedy doręczenie miało miejsce. Podobnie będzie w przypadku przesyłki kurierskiej, gdy kurier doręczając przesyłkę, odbierze od pracownika pokwitowanie jej odbioru. Pracownik może jednak odmówić odbioru listu doręczanego przez listonosza albo przez kuriera. W takim przypadku listonosz bądź kurier zanotuje, że pracownik odmówił odbioru listu i poda przyczynę odmowy. Doręczenie będzie jednak skuteczne, gdyż pracownik miał możliwość zapoznania się z wypowiedzeniem, a tylko z własnej woli z tej możliwości nie skorzystał (wyrok SN z 13 grudnia 1996 r., I PKN 41/96).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK