| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wyrok SN z dnia 17 lipca 2006 r., sygn. I PK 29/06

Wyrok SN z dnia 17 lipca 2006 r., sygn. I PK 29/06

  Wejście w życie art. 44a ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 ze zm.) przewidującego nawiązanie z ordynatorem umowy o pracę na czas określony nie spowodowało przekształcenia trwających w tej dacie stosunków pracy zawartych na czas nieokreślony w terminowe.  

Wyrok SN z dnia 17 lipca 2006 r., sygn. I PK 29/06

 

Wejście w życie art. 44a ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 ze zm.) przewidującego nawiązanie z ordynatorem umowy o pracę na czas określony nie spowodowało przekształcenia trwających w tej dacie stosunków pracy zawartych na czas nieokreślony w terminowe.

 

Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza (sprawozdawca), Sędziowie: SN Katarzyna Gonera, SA Jolanta Strusińska-Żukowska.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 lipca 2006 r. sprawy z powództwa Zdzisława K. przeciwko Szpitalowi Miejskiemu w D.G. o przywrócenie do pracy, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego- Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 30 czerwca 2005 r. [...]

oddalił skargę kasacyjną, nie obciążając powoda kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasanienie

Powód Zdzisław K. wniósł o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę z dnia 31 października 2002 r. oraz zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego. W jego ocenie przyczyny wskazane w wypowiedzeniu były sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i społeczno - gospodarczym przeznaczeniem prawa. Pozwany Szpital Miejski w D.G. wniósł o oddalenie powództwa.

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Dąbrowie Górniczej wyrokiem z dnia 21 stycznia 2003 r. [...] uznał za bezskuteczne wypowiedzenie powodowi umowy o pracę. Sąd ten ustalił, że powód zatrudniony był u strony pozwanej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony zawartej w dniu 31 października 1996 r. na stanowisku ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego. Nawiązanie stosunku pracy nastąpiło po wygraniu przez powoda konkursu. Pismem z dnia 31 października 2002 r. doręczonym powodowi w tymże dniu, pozwany Szpital Miejski w D.G. wypowiedział powodowi umowę o pracę ze skutkiem na dzień 31 stycznia 2003 r. Jako przyczynę wskazano brak możliwości zatrudnienia powoda na dotychczasowym stanowisku pracy wobec faktu, iż na stanowisku ordynatora oddziału ginekologiczno - położniczego od dnia 1 listopada 2001 r. zatrudniony jest inny lekarz wyłoniony w drodze konkursu, wobec czego niemożliwe jest kierowanie oddziałem przez dwóch ordynatorów. Dodatkowo stwierdzono, iż z dniem 1 listopada 2002 r. wygasa 6-letni okres, na który nawiązuje się stosunek pracy z ordynatorem wyłonionym w drodze konkursu. Przed dokonaniem tego wypowiedzenia, wyrokiem Sądu w Dąbrowie Górniczej z 11 września 2002 r. powód został przywrócony do pracy na poprzednie stanowisko w związku z wypowiedzeniem z dnia 12 stycznia 2000 r. Powód po uprawomocnieniu się wyroku został dopuszczony do pracy, a „jednocześnie w dniu 31 października 2002 r. wręczono mu wspomniane wypowiedzenie”.

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »