| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można udzielić pracownicy urlopu okolicznościowego po pogrzebie

Czy można udzielić pracownicy urlopu okolicznościowego po pogrzebie

Gdy pracownica była na zwolnieniu lekarskim, zmarła jej babka. Pogrzeb odbył się w sobotę. Zwolnienie pracownicy kończyło się w poniedziałek, 2 dni po pogrzebie babki. Z powodu śmierci babki pracownica wystąpiła do nas z wnioskiem o udzielenie jej urlopu okolicznościowego we wtorek, tj. pierwszego dnia po zwolnieniu lekarskim. Czy musimy przychylić się do wniosku pracownicy, skoro pogrzeb się już odbył?

RADA

To, że pogrzeb babki pracownicy już był, nie pozbawia jej prawa do urlopu okolicznościowego z tego tytułu. Muszą Państwo udzielić tego urlopu w terminie późniejszym, jeżeli pracownica wykaże, że jest on jej niezbędny do wykonania określonych czynności związanych ze śmiercią babki, np. załatwienia spraw w urzędzie stanu cywilnego.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje 1 dzień wolny od pracy w związku ze śmiercią babki. Pracodawca jest bowiem zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas obejmujący:

• 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

• 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Urlopu okolicznościowego udziela się na wniosek pracownika, w którym powinien on wskazać rodzaj przyczyny uzasadniającej zwolnienie od pracy oraz termin, w którym chce skorzystać z dnia lub dni wolnych.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik nie wystąpi z wnioskiem o urlop okolicznościowy, to pracodawca nie musi udzielać pracownikowi dnia wolnego z tego tytułu.

Pracownik, który, tak jak w Państwa przypadku, złożył wniosek o udzielenie mu dni wolnych nie w dniu bezpośrednio związanym z określonym wydarzeniem, np. w dniu jego ślubu czy pogrzebu bliskiej osoby, lecz w okresie późniejszym, musi wykazać pracodawcy, że będzie on w tym czasie wykonywał czynności związane z wydarzeniem, które uprawnia do dni wolnych. Może to być np. konieczność załatwienia określonych formalności związanych ze śmiercią i pogrzebem bliskiej osoby. Nie ma przy tym regulacji określających, w jakim terminie od dnia wystąpienia określonego zdarzenia pracownik może wystąpić do pracodawcy o udzielenie urlopu okolicznościowego. W takich przypadkach należy stosować zasadę zdrowego rozsądku, co jednak nie wyklucza, że pracownik będzie załatwiał określone formalności związane np. ze śmiercią bliskiej osoby po upływie miesiąca od jej pogrzebu i właśnie wtedy wystąpi do pracodawcy o te dni wolne. Po wykazaniu takiego związku pracodawca nie będzie miał prawa odmówić udzielenia pracownikowi tego urlopu.

W dniu pogrzebu babki pracownica była na zwolnieniu lekarskim. Z tego względu w tym dniu nie mogła skorzystać z prawa do urlopu okolicznościowego. Prawo do urlopu okolicznościowego nie daje podstaw do przerwania zwolnienia lekarskiego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK