| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można udzielić pracownicy urlopu okolicznościowego po pogrzebie

Czy można udzielić pracownicy urlopu okolicznościowego po pogrzebie

Gdy pracownica była na zwolnieniu lekarskim, zmarła jej babka. Pogrzeb odbył się w sobotę. Zwolnienie pracownicy kończyło się w poniedziałek, 2 dni po pogrzebie babki. Z powodu śmierci babki pracownica wystąpiła do nas z wnioskiem o udzielenie jej urlopu okolicznościowego we wtorek, tj. pierwszego dnia po zwolnieniu lekarskim. Czy musimy przychylić się do wniosku pracownicy, skoro pogrzeb się już odbył?

Za czas zwolnienia od pracy z powodu śmierci babki pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę. Oblicza się je według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na wskazaną liczbę dni bez względu na to, ile różnych bądź nawet tego samego rodzaju przyczyn uprawniających pracownika do urlopu okolicznościowego wystąpi w czasie jego zatrudnienia w zakładzie. Nie ma bowiem określonego maksymalnego limitu tych zwolnień i jest to ściśle związane z wystąpieniem określonego zdarzenia w życiu pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik w styczniu 2007 r. zawarł związek małżeński i z tej przyczyny pracodawca udzielił mu 2 dni zwolnienia od pracy przypadających przed ślubem. W październiku 2007 r. małżonka pracownika miała wypadek samochodowy i zmarła, w związku z czym pracodawca udzielił pracownikowi zwolnienia od pracy również na 2 dni. We wrześniu 2008 r. pracownik ten wystąpił do pracodawcy o udzielenie po raz kolejny 2 dni urlopu okolicznościowego z powodu ponownego ślubu. Pracodawca będzie musiał w takim przypadku udzielić pracownikowi dni wolnych.

• § 15 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.),

• § 5 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »