| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny w trakcie zwolnienia lekarskiego

Urlop bezpłatny w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie do 15 września br. Natomiast 10 września br. przesłała do nas wniosek o urlop bezpłatny w okresie od 10 do 30 września. Pracodawca zgodził się na taki urlop. W związku z tym, czy w okresie od 10 do 15 września br. pracownica przebywała na zwolnieniu czy na urlopie bezpłatnym?


W takiej sytuacji o tym, czy w tych dniach pracownica będzie wykorzystywała urlop bezpłatny, czy przebywała na zwolnieniu lekarskim, zdecydują strony umowy.

Zasadniczo choroba pracownika przesuwa termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego (art. 165 k.p.). W związku z tym, jeżeli pracownik na dzień rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego przebywa na zwolnieniu lekarskim, należy przyjąć, że rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego ulega przesunięciu. Nie mniej jednak urlop bezpłatny różni się zasadniczo do urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy jest przeznaczony na regenerację sił pracownika, nie można więc uznać, że w trakcie choroby pracownik ma rzeczywistą szansę na odpoczynek. Z uwagi na nieokreślenie ustawowego celu urlopu bezpłatnego choroba pracownika nie stanowi przeszkody w wykorzystywaniu urlopu bezpłatnego. Zdaniem Sądu Najwyższego „choroba pracownika w okresie urlopu bezpłatnego nie powoduje wyłączenia czasu trwania choroby z okresu urlopowego i przedłużenia tego okresu o czas choroby” (wyrok z 30 sierpnia 1973 r., I PR 408/73, OSNC 1974/5/96).

Jeśli więc pracownica chce, aby pracodawca udzielił jej urlopu bezpłatnego jeszcze w czasie trwania choroby, można uwzględnić taki wniosek.

Dla pewności pracodawca może skontaktować się z pracownicą i ustalić, czy rzeczywiście chciała jeszcze na dni choroby wnosić o urlop bezpłatny. Trzeba pamiętać, że jeśli pracownik weźmie urlop bezpłatny podczas zwolnienia lekarskiego, to za okres zwolnienia pokrywający się z takim urlopem nie otrzyma zasiłku (albo wynagrodzenia) chorobowego (art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., art. 92 § 3 pkt 2 k.p.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »