| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ilu godzinom urlopu wypoczynkowego odpowiadają 4 dni urlopu na żądanie

Ilu godzinom urlopu wypoczynkowego odpowiadają 4 dni urlopu na żądanie

Nowo przyjmowany pracownik zgodnie z informacją zawartą w świadectwie pracy skorzystał już w tym roku z 3 dni urlopu na żądanie. Jednak zgodnie z treścią tego dokumentu było to aż 36 godzin urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji w naszej firmie przysługuje mu jeszcze 1 dzień urlopu na żądanie?


RADA

Państwa nowemu pracownikowi przysługuje w tym roku jeszcze 1 dzień urlopu na żądanie.

UZASADNIENIE

Pracownik, który został zatrudniony w Państwa firmie, wykorzystał już 36 godzin urlopu na żądanie, a więc więcej niż stanowi równowartość 4 dni urlopu wypoczynkowego. Przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego 1 dzień urlopu odpowiada bowiem 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 Kodeksu pracy). Licząc w ten sposób, pracownik wykorzystał już w tym roku 4,5 dnia urlopu na żądanie (36 godzin : 8 godzin = 4,5 dnia).

Taki sposób liczenia dni urlopu na żądanie jest jednak nieprawidłowy. Za dzień wolny udzielony na żądanie należy odjąć pracownikowi z limitu urlopowego tyle godzin, ile był tego dnia zobowiązany przepracować zgodnie z harmonogramem. Zawsze będzie to jednak tylko 1 dzień urlopu udzielonego na żądanie. Jeżeli harmonogram pracy przewiduje dla pracownika 12 godzin pracy w dniach, w których korzystał z urlopu na żądanie (a tak było najprawdopodobniej w poprzedniej pracy osoby, o której mowa w pytaniu), to pracownik w całym roku może skorzystać nawet z 48 godzin urlopu udzielonego na żądanie (12 godzin x 4 dni). W ten sposób, mimo że pracownik skorzysta z 4 dni wolnych na żądanie, to urlop wykorzystany w tym trybie będzie równy 6 dniom urlopu wypoczynkowego (48 godz. : 8 godz. = 6 dni) i tyle dni należy odpisać z limitu urlopowego pracownika.

Urlopu na żądanie, podobnie jak zwykłego urlopu, trzeba udzielać pracownikowi tylko na jego dni pracy, a rozliczać w godzinach.

Urlop na żądanie jest udzielany na dni robocze pracownika. Każdemu pracownikowi przysługują 4 dni takiego urlopu w roku kalendarzowym. Nie ma znaczenia, ile godzin pracownik był zobowiązany przepracować w danym dniu. Możliwa jest zatem również odwrotna sytuacja, kiedy pracownik wykorzysta znacznie mniej godzin urlopu w tym trybie niż 32 godziny, a jednak wyczerpie limit 4 dni urlopu na żądanie.

PRZYKŁAD

 Pracownik sklepu spożywczego zatrudniony na pełnym etacie w równoważnym czasie pracy korzystał w 2008 r. z urlopu na żądanie tylko w poniedziałki. Poniedziałek był jednak zawsze dniem, w którym miał zaplanowane równoważenie godzin pracy krótszą pracą w zamian za dłuższe dni pracy z końca tygodnia, kiedy w sklepie panowało większe natężenie ruchu. W związku z tym w poniedziałki, w które skorzystał z urlopu na żądanie, miał zaplanowane kolejno 4, 6, 4 i 2 godziny pracy. W tej sytuacji pracownik wykorzystał już pełny przysługujący mu limit urlopu na żądanie w tym roku, mimo że faktycznie wykorzystał 16 godzin urlopu w tym trybie.

• art. 1542 § 1-2, art. 1672 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK