| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy aresztowanie pracownika przerywa urlop

Czy aresztowanie pracownika przerywa urlop

Udzieliliśmy pracownikowi 15 dni urlopu wypoczynkowego. W czasie tego urlopu pracownik został aresztowany. Czy w takim przypadku urlop wypoczynkowy zostaje przerwany i czy powinniśmy udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie?


RADA

 Tymczasowe aresztowanie pracownika w czasie urlopu wypoczynkowego nie przerywa tego urlopu. Pracownik może jednak zwrócić się z prośbą do Państwa o jego przerwanie, na co mogą Państwo wyrazić zgodę.

UZASADNIENIE

Państwa pracownik rozpoczął już wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy, który trwa, zostaje przerwany tylko w 4 przypadkach wskazanych w art. 166 Kodeksu pracy, tj. z powodu:

niezdolności do pracy wskutek choroby,

urlopu macierzyńskiego,

odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy,

odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Żadna inna okoliczność poza wymienionymi nie powoduje przerwania urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że pracownik, który został tymczasowo aresztowany na urlopie wypoczynkowym, nadal przebywa na tym urlopie.

Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby pracownik nie rozpoczął jeszcze wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. Jeśliby udzielili Państwo pracownikowi urlopu wypoczynkowego, a następnie przed jego rozpoczęciem pracownik zostałby aresztowany, powinni Państwo przesunąć urlop na późniejszy termin.

Przepisy prawa pracy w przeciwieństwie do przypadków, które powodują przerwanie urlopu wypoczynkowego, nie określają wyczerpująco okoliczności, które powodują przesunięcie terminu urlopu. Pracodawca jest zatem zobowiązany przesunąć urlop wypoczynkowy, poza 4 przypadkami powodującymi przerwanie urlopu, także z każdego innego powodu usprawiedliwiającego nieobecność w pracy. Przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność w pracy jest np. tymczasowe aresztowanie. Po zakończeniu 3 miesięcy tymczasowego aresztowania umowa o pracę wygasa, może się więc zdarzyć tak, że pracownik nie wykorzysta już przesuniętego na inny termin urlopu wypoczynkowego, lecz otrzyma za niego ekwiwalent pieniężny.

Po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania pracownikowi powracającemu do pracy obniża się wymiar urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie za okres tej nieobecności. Oznacza to, że zarówno pracownikowi, któremu przesunięto urlop wypoczynkowy z powodu tymczasowego aresztowania, jak i pracownikowi, który go wykorzystał w czasie tymczasowego aresztowania, jeżeli powrócą do pracy, należy obniżyć wymiar urlopu wypoczynkowego. W przypadku pracownika tymczasowego aresztowanego obniżenie może nastąpić pod warunkiem, że taki urlop wypoczynkowy będzie mu jeszcze przysługiwał.

Przerwanie urlopu wypoczynkowego w czasie tymczasowego aresztowania będzie jednak dopuszczalne wówczas, gdy Państwo i pracownik wyrażą na to jednocześnie zgodę. Kodeks pracy nie przewiduje wyraźnie takiej możliwości, ale należy uznać, że dozwolone jest przerwanie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, gdy pracodawca i pracownik porozumieją się w tym zakresie.

art. 66 § 3, art. 1552 § 1 pkt 4, art. 165, art. 166 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK