| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Kiedy można odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie

Kiedy można odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie

Jeden z moich pracowników zadzwonił do mnie mówiąc, że chce skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Odmówiłem mu, ponieważ w przypadku udzielenia mu wszystkich dni urlopu na żądanie nie mógłbym udzielić mu w tym roku urlopu na 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy postąpiłem słusznie?

Przysługujących w danym roku 4 dni urlopu na żądanie nie zaznacza się w planie urlopów na dany rok. Jeśli więc pracownikowi przysługuje w danym roku 26 dni urlopu, to do planu urlopowego wpisuje on tylko 22 dni, z czego jedna część urlopu powinna wynosić co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pozostałe 4 dniu urlopu na żądanie może wykorzystać w dowolnym terminie.

art. 152, art. 162, art. 163 § 1, art. 1672, art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.

Piotr Korzuch,

pracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Orzecznictwo uzupełniające:

Pracownik powinien zgłosić wniosek o udzielenie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, ale przed rozpoczęciem swojego dnia pracy (przed godziną, od której powinien pracować według obowiązującego go rozkładu czasu pracy). Nie jest również wykluczone, że sposób udzielania urlopów na żądanie - ze względu na nikłość regulacji ustawowej - zostanie ustalony u danego pracodawcy (albo w określonym zakładzie pracy) w drodze zwyczaju, pewnej praktyki, stosowanej faktycznie przez pewien czas w jednakowym stopniu w odniesieniu do wszystkich pracowników. Zwyczaj taki (praktyka zakładowa) może być źródłem praw i obowiązków stron stosunków pracy (art. 354 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 15 listopada 2006 r., I PK 128/2006, OSNP 2007/23-24/346)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »