| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Nasz były pracownik przyniósł po dwóch tygodniach od rozwiązania umowy o pracę świadectwo pracy z okresu sprzed zatrudnienia u nas, które dawałoby podstawy do naliczenia mu urlopu w wyższym wymiarze. Teraz żąda skorygowania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop i wypłacenia mu różnicy. Czy mamy obowiązek spełnić to żądanie, mimo że nie doniósł dokumentu w czasie trwania zatrudnienia?

Ponowne ustalenie liczby niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, a następnie należnego ekwiwalentu, pociąga za sobą:

• po pierwsze - konieczność wypłaty pracownikowi różnicy między już wypłaconym ekwiwalentem a ekwiwalentem należnym,

• po drugie - wiąże się to z wydaniem pracownikowi nowego świadectwa pracy, wskazującego ustaloną, nową liczbę dni i godzin urlopu, wykorzystanego w naturze lub za który wypłacono ekwiwalent.

W świadectwie pracy zamieszczają Państwo informację dotyczącą urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Przy czym wykazują Państwo wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (wykorzystanego w naturze lub za który wypłacono ekwiwalent pieniężny). Nie należy wskazywać informacji o urlopie wypoczynkowym przysługującym w latach poprzednich, czyli o urlopie zaległym.

Świadectwo pracy powinni Państwo wydać z datą aktualną (a więc faktyczną datą wydania, a nie datą rozwiązania stosunku pracy). Należy też pamiętać o wymianie kopii świadectwa pracy w aktach osobowych pracownika.

• art. 97 § 1, art. 1541, art. 155, art. 161, art. 168, art. 171, art. 291 Kodeksu pracy,

• § 1 ust. 1 i § 4 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.),

• § 1, § 6 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm).

Agnieszka Bolesta-Borkowska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK