| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ile lat z tytułu nauki wliczamy do stażu urlopowego pracownikowi, który ma tytuł inżyniera

Ile lat z tytułu nauki wliczamy do stażu urlopowego pracownikowi, który ma tytuł inżyniera

Zatrudniliśmy pracownika, który ma tytuł inżyniera. Obecnie kontynuuje on naukę na studiach magisterskich. Wcześniej ukończył 5-letnie technikum. Ile lat należy mu wliczyć do stażu urlopowego z tytułu nauki, czy 8 lat ze względu na stopień inżyniera, czy 5 lat w związku z ukończeniem technikum?


RADA

 Powinni Państwo wliczyć pracownikowi do stażu urlopowego 8 lat z tytułu ukończenia przez pracownika studiów wyższych i otrzymania tytułu inżyniera, a nie 5 lat w związku z ukończeniem przez niego technikum.

UZASADNIENIE

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zależy m.in. od jego stażu pracy i wykształcenia. Do okresów pracy, od których zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się określoną liczbę lat uzależnioną od rodzaju ukończonej przez pracownika szkoły.

Inżynier jest jednym z tytułów zawodowych nadawanym absolwentom studiów wyższych. Tytuł ten z reguły jest nadawany absolwentom studiów zawodowych na kierunkach technicznych. Dlatego do okresu pracy pracownika, od którego zależy jego wymiar urlopu wypoczynkowego, wliczeniu podlega 8 lat z tytułu ukończenia przez pracownika szkoły wyższej, a nie 5 lat z tytułu ukończenia przez niego technikum. Państwa pracownik posiadając tytuł zawodowy inżyniera ma już ukończoną szkołę wyższą, a jedynie kontynuuje studia magisterskie jako studia drugiego stopnia.

Studia inżynierskie trwają 7 lub 8 semestrów i mogą stanowić pierwszy stopień studiów dla pracownika. Następnie mogą być kontynuowane przez niego studia drugiego stopnia, magisterskie, trwające 3 lub 4 semestry. Absolwenci studiów otrzymują dyplomy państwowe ukończenia studiów wyższych, potwierdzające uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego.

WAŻNE!

Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego.

Dokumentem potwierdzającym ukończenie nauki jest np. świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły. Okresów nauki w poszczególnych szkołach nie wolno sumować np. z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej, a następnie studiów wyższych. Do okresu nauki uprawniającego do urlopu wlicza się tylko i wyłącznie ukończone szkoły. Wobec tego tylko w przypadku przedstawienia pracodawcy odpowiedniego dyplomu pracownik może domagać się urlopu w zwiększonym wymiarze.

Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika (art. 155 § 2 Kodeksu pracy). Jednak kontynuowanie przez pracownika nauki na studiach magisterskich i uzyskanie tytułu magistra nie będzie miało wpływu na zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownikowi, gdyż maksymalna liczba lat wliczana z tytułu ukończenia szkoły wyższej to 8 lat. Lata te zostaną już wliczone pracownikowi z tytułu ukończenia szkoły wyższej z chwilą uzyskania przez niego tytułu inżyniera. W takim przypadku do okresu pracy, od którego będzie zależał wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, należy zaliczyć jego okres zatrudnienia niepokrywający się z nauką.

• art. 154 § 1, art. 155 Kodeksu pracy,

• art. 2 ust. 1 pkt 5, pkt 6, art. 166 ust. 1, art. 167 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.),

• § 3 pkt 10 rozporządzenia z 23 lipca 2004 r. w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie (DzU nr 182, poz. 1881 ze zm.).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »