| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy po okresie próbnym można wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Czy po okresie próbnym można wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Po okresie próbnym pracownik poprosił nas o wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zawieramy z nim kolejną umowę bezpośrednio po zakończeniu okresu próbnego. Czy w takiej sytuacji możemy wypłacić mu ekwiwalent, czy urlop musi wykorzystać w naturze?


RADA

Mogą Państwo wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop, gdyż zakończyła się jego pierwsza umowa o pracę. Wykorzystanie urlopu w naturze w czasie dalszego pozostawania pracownika w stosunku pracy jest możliwe tylko za obopólną zgodą stron stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w przypadku, gdy strony stosunku pracy postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę. Przepis ten oznacza, że aby po stronie pracodawcy nie powstał obowiązek wypłaty ekwiwalentu, muszą być spełnione 2 warunki:

• z pracownikiem musi zostać zawarta kolejna umowa o pracę z mocą obowiązującą od pierwszego dnia po rozwiązaniu poprzedniej,

• pracownik i pracodawca muszą wyrazić zgodę na wykorzystanie przez pracownika urlopu w naturze w czasie dalszego pozostawania w nowym stosunku pracy.

W Państwa przypadku drugi warunek nie jest spełniony. Prośba pracownika o wypłacenie ekwiwalentu wyraża jego wolę otrzymania tego świadczenia w pieniądzu, a nie wykorzystania go w naturze.

W praktyce, w sytuacjach zawierania z pracownikiem kolejno po sobie następujących umów o pracę (okres próbny, czas określony, czas nieokreślony) większość pracodawców nie wypłaca ekwiwalentu i brak żądania wypłacenia ekwiwalentu przez pracownika przyjmuje jako jego zgodę na wykorzystanie urlopu w naturze w czasie dalszej pracy. Wówczas wstrzymują się z ewentualną wypłatą ekwiwalentu do momentu, gdy pracownik się o to upomni - a więc do czasu złożenia w tej sprawie wniosku pracownika.

Natomiast Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, w jakich przypadkach pracodawca działa na wniosek pracownika. Jest tak chociażby w przypadku świadectwa pracy, które wydaje się pracownikowi, któremu skończyła się umowa o pracę, mimo że stosunek pracy trwa (na podstawie kolejnej umowy), tylko na jego żądanie (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Wniosek pracownika nie jest jednak potrzebny do otrzymania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Należy zatem uznać, że zgodna wola obu stron wykorzystania urlopu w naturze w terminie późniejszym powinna zostać udokumentowana. Wystarczające tu będzie zatwierdzenie przez pracodawcę podania o urlop na okres objęty kolejną umową. Innym sposobem może być wpisanie klauzuli dotyczącej wykorzystania tego urlopu we właśnie zawieranej umowie o pracę.

• art. 97 § 11, art. 171 § 3 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK