| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po zmarłym pracowniku

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po zmarłym pracowniku

W praktyce powstają wątpliwości dotyczące prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po zmarłym pracowniku. Wątpliwości budzi kwestia, czy podlega on dziedziczeniu, jeśli tak, to którzy członkowie rodziny zmarłego pracownika mogą domagać się jego wypłaty.

Przepis art. 631 k.p. stanowi o prawach majątkowych wynikających ze stosunku pracy, co oznacza, że zawarta w nim regulacja odnosi się do wszelkiego rodzaju stosunków pracy, a więc nie tylko nawiązanych na podstawie umowy o pracę, ale i także na podstawie powołania, mianowania czy wyboru. Dotyczy to w szczególności także i stosunku pracy urzędnika służby cywilnej czy mianowanego pracownika samorządowego.

Odesłanie zawarte w art. 631 § 2 k.p. zmusza do sięgnięcia do regulacji zawartej w art. 65 do 71 ww. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według tych przepisów do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny zmarłego pracownika: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, małżonek (wdowa i wdowiec) oraz rodzice (za rodziców uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające). Konieczne jest jednak, aby (poza małżonkiem) spełniali oni dalsze wymogi określone w ww. ustawie.

W razie sporu między osobami uprawnionymi do renty rodzinnej a pracodawcą co do wypłaty przypadającej na nich części ekwiwalentu po zmarłym pracowniku osoby te mogą wystąpić do sądu pracy z powództwem o zapłatę. Ich roszczenie jest pochodną uprawnienia przysługującego zmarłemu pracownikowi, wynikającego ze stosunku pracy.

Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany przez zmarłego urlop wypoczynkowy ulega przedawnieniu w terminie 3 lat od dnia wymagalności roszczenia. Stosuje się tu ogólny przepis dotyczący przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy (art. 291 § 1 k.p.). Przy czym za dzień wymagalności tego roszczenia należy uznać datę wygaśnięcia stosunku pracy, gdyż to wówczas prawo do urlopu wypoczynkowego przekształca się w prawo do ekwiwalentu. Datą zaś wygaśnięcia stosunku pracy będzie data śmierci pracownika. A zatem, małżonek, osoby uprawnione do renty rodzinnej lub inni spadkobiercy zmarłego powinni przed upływem 3 lat od chwili śmierci pracownika wystąpić z żądaniem wypłaty przypadającej na nich części ekwiwalentu.

Ryszard Sadlik

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK