| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop szkoleniowy na licencjat

Urlop szkoleniowy na licencjat

Wyraziłam zgodę, aby pracownik studiował zaocznie (licencjat - 2,5 roku) na warunkach pracownika skierowanego. Mam jednak wątpliwości, czy mogę licencjat traktować tak samo jak studia wyższe. Jeśli tak, to ile mam udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego w ostatnim roku - 28 czy 14 dni? - pyta Czytelniczka z Płocka.


Pracownikowi skierowanemu na 2,5-letnie zaoczne studia licencjackie przysługuje w każdym roku studiów urlop szkoleniowy w wymiarze 28 dni roboczych, a w ostatnim roku studiów dodatkowo jeszcze 21 dni roboczych urlopu szkoleniowego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.) studia licencjackie są studiami wyższymi pierwszego stopnia, które umożliwiają uzyskanie wiedzy i umiejętności w określonym zakresie kształcenia i przygotowują do pracy w określonym zawodzie. A zatem wymiar urlopu szkoleniowego dla pracownika skierowanego na studia licencjackie ustala się na podstawie przepisów § 7 ust. 5 i 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.).

Zgodnie z tymi przepisami:

• wymiar urlopu szkoleniowego w każdym roku studiów w szkole wyższej, przeznaczonego na udział w obowiązkowych zajęciach oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów, wynosi dla pracownika skierowanego:

• na studia wieczorowe - 21 dni roboczych,

• na studia zaoczne - 28 dni roboczych.

• w ostatnim roku studiów pracownikowi skierowanemu przysługuje dodatkowo 21 dni roboczych urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu magisterskiego (dyplomowego).

Okoliczność, że ostatni rok trwa jeden semestr, a nie dwa, nie ma wpływu na wymiar urlopu szkoleniowego za ten rok. Żaden przepis cytowanego rozporządzenia nie nakazuje proporcjonalnego obniżenia wymiaru urlopu szkoleniowego, w przypadku gdy w danym roku akademickim przewidziany jest tylko jeden semestr nauki. Bez wyraźnego zapisu w przepisach prawa pracy nie można pozbawić pracownika części urlopu szkoleniowego.

Odpowiedziała Joanna Drawnel

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »