| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy po wychowawczym

Urlop wypoczynkowy po wychowawczym

Powrót do pracy pracownika lub pracownicy po urlopie wychowawczym może spowodować problemy w ustaleniu jego prawa do urlopu wypoczynkowego.

Urlop wychowawczy jest szczególnym rodzajem urlopu pracowniczego, udzielanym w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Ma do niego prawo pracownik (bez względu na płeć) zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Jego wymiar to, co do zasady, maksymalnie 3 lata, przy czym pracownik może go wykorzystać maksymalnie w 4 częściach i nie później niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia (art. 186 § 1 i § 4 k.p.).

Uprawnienia urlopowe

Okres urlopu wychowawczego nie powoduje przerwy w zatrudnieniu, tak jak to jest w przypadku urlopu bezpłatnego, udzielanego na podstawie art. 174 i nast. k.p. Okres ten w dniu jego zakończenia wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, obecnie obowiązujące przepisy nie ustalają tu żadnych wyjątków (zob. art. 1865 k.p.). To oznacza, że w przypadku gdy pracownik przed urlopem wychowawczym był uprawniony do mniejszego wymiaru urlopu, po powrocie z urlopu wychowawczego może nabyć prawo do urlopu w wyższym wymiarze.

Przykład

Alina Z. urodziła dziecko w marcu 2006 r. Po urlopie macierzyńskim zdecydowała się na przejście na urlop wychowawczy. Stosowny wniosek złożyła 30 września 2006 r., urlop rozpoczęła 1 października 2006 r. W tym dniu przysługiwał jej urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni, łączny okres zatrudnienia razem z okresem nauki wynosił wówczas dokładnie 9 lat i 2 miesiące.

Urlop wychowawczy, zgodnie z wnioskiem Aliny Z., zakończył się 30 września 2007 r. Z dniem 1 października 2007 r. powróciła do pracy. Od tego dnia jej urlopowy staż pracy wynosi 10 lat i 2 miesiące (urlop wychowawczy trwał 1 rok). Wymiar urlopu, do którego jest uprawniona Alina Z., to 8 dni, ma ona bowiem prawo do 3/12 z 26 dni.

Urlop proporcjonalny

W przypadku pracowników powracających z urlopu wychowawczego mają zastosowanie przepisy kodeksowe, odnoszące się do urlopów proporcjonalnych, udzielanych przez kolejnego pracodawcę pracownikowi, z którym wcześniej rozwiązano stosunek pracy. Dotyczy to jednak wyłącznie pracowników, których urlop wychowawczy trwał dłużej niż 1 miesiąc (art. 1552 § 1 pkt 2 k.p.). Gdyby urlop wychowawczy trwał krócej (np. 3 tygodnie), wówczas jego zakończenie przypadłoby na ten sam miesiąc lub na kolejny miesiąc. W obydwu przypadkach pracownik mógłby więc wykorzystać urlop wypoczynkowy w danym miesiącu, gdyż wykonywał wtedy pracę. Przy udzielaniu urlopów niepełny miesiąc zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 2 k.p.). W tym wypadku nie może być mowy o urlopie proporcjonalnym.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »