| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Okres wyczekiwania zleceniobiorcy

Okres wyczekiwania zleceniobiorcy

Pracownica w macierzystym zakładzie przebywa na urlopie wychowawczym od 1 stycznia 2008 r. U nas jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia od 28 kwietnia 2008 r. Zachorowała 5 maja 2008 r. Czy przysługuje jej zasiłek chorobowy z umowy zlecenia? Do ubezpieczenia chorobowego została zgłoszona od samego początku pracy u nas. Czy do 180 dni ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorczyni należy wliczyć okres ubezpieczenia na podstawie umowy o pracę przed urlopem wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Myślenic.


Zleceniobiorczyni od pierwszego dnia choroby, tj. od 5 maja 2008 r., przysługuje zasiłek chorobowy z umowy zlecenia, jeżeli łącznie przed urlopem wychowawczym i w okresie od 28 kwietnia do 4 maja 2008 r. ma co najmniej 180 dni ubezpieczenia chorobowego.

Od umowy zlecenia zawartej z osobą zatrudnioną na umowę o pracę nie opłaca się obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli z umowy o pracę osoba ta uzyskuje co najmniej minimalne wynagrodzenie w przeliczeniu na miesiąc. Od 1 stycznia 2008 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1126 zł (lub 900,80 zł w przypadku pierwszego roku zatrudnienia pracownika). Ubezpieczenia emerytalne i rentowe ze zlecenia są w takim przypadku dobrowolne, natomiast do ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorca nie może przystąpić.

W okresie urlopu wychowawczego nie wypłaca się wynagrodzenia za pracę. Zawarcie w tym okresie umowy zlecenia powoduje, że niezależnie od wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia przed urlopem wychowawczym dla zleceniobiorcy są obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Oznacza to, że zleceniobiorca na swój wniosek może również przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorcy wynosi 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Po tym okresie ubezpieczenia zleceniobiorca w przypadku choroby uzyska prawo do zasiłku chorobowego.

Urlop wychowawczy jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym, jednak ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) przewiduje, że w tym przypadku do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego wlicza się ubezpieczenie chorobowe przed uzyskaniem prawa do urlopu. Zatrudniona u Państwa zleceniobiorczyni uzyska prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli udowodni 180 dni ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ww. ustawy). W tym przypadku powinni Państwo sprawdzić, czy przed 31 grudnia 2007 r. i w okresie od 28 kwietnia do 4 maja 2008 r. łącznie osoba ta podlegała ubezpieczeniu chorobowemu przez co najmniej 180 dni.

Jeżeli łączny okres ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorczyni wynosi co najmniej 180 dni, a zachorowała w 181. dniu ubezpieczenia lub później, to ma prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego od 5 maja 2008 r.

Odpowiedziała Kaja Kryniewicz

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »