| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Pierwszy urlop

Pierwszy urlop

Pracownik rozpoczynający pracę zawodową ma prawo, oprócz wynagrodzenia za pracę, również do innych świadczeń związanych z pracą, a zagwarantowanych przepisami prawa pracy.

Zmiana pracodawcy

Zdarza się, że pracownik w pierwszym kalendarzowym roku pracy zmienia pracodawcę. W takim przypadku należy przyjąć, że stosuje się również art. 153 k.p., a zatem pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 1/12 za każdy przepracowany miesiąc. Prawo do cząstkowego urlopu w pierwszym kalendarzowym roku pracy pracownik nabywa u tego pracodawcy, u którego kończą się kolejne miesiące pracy. Miesiąc pracy może składać się z kilku okresów, jako że wszystkie okresy pracy podlegają zliczeniu przy ustalaniu prawa do urlopu i jego wymiaru (art. 1541 k.p.). Miesiąc w przypadku przerw w zatrudnieniu oznacza 30 dni.

„Ułamkowy” urlop

Obecnie nie istnieje już zasada, która przyznawała pracownikowi urlop z upływem roku pracy. Według obecnego stanu prawnego pracodawca może udzielać pracownikowi urlopu ułamkowego przez cały jego rok pracy, jednak tylko w przypadku, gdy rok pracy pracownika pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jeśli jednak pracownik podejmie pracę np. 1 września, to ułamkowy urlop wypoczynkowy (w wymiarze 1/12) przysługuje mu za każdy przepracowany miesiąc do końca roku kalendarzowego, w którym rozpoczął pracę, a nie przez cały rok pracy.

Urlopu wypoczynkowego udziela się na dni pracy pracownika. Mogą to być również dni ustawowo wolne od pracy, jeżeli są one dniami pracy dla pracownika i praca w nich jest dozwolona.

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest przeliczany na godziny i udzielany pracownikowi w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy danego pracownika. Zasadą jest, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Jeżeli czas pracy pracownika w niektóre dni wynosi 12 godzin, to składając wniosek o udzielenie urlopu na te dni, pracodawca z puli godzinowej powinien odliczyć 1 dzień i 4 godziny.

Urlop niepełnozatrudnionego

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, w tym podejmującego pracę po raz pierwszy, nie jest taki sam jak dla pracownika zatrudnionego na pełny etat.

Należy go ustalać zgodnie z zasadami określonymi w art. 154 § 2 k.p, w świetle których za podstawę przyjmujemy wymiar określony dla pełnozatrudnionego, a więc 20 lub 26 dni roboczych, a następnie przelicza się na wymiar zatrudnienia. Niepełny dzień urlopu zaokrąglamy do pełnego dnia.

Kodeks pracy przewiduje udzielanie urlopu proporcjonalnego do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.

Przykład

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK