| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wychowawczy a wypłata zasiłku macierzyńskiego

Urlop wychowawczy a wypłata zasiłku macierzyńskiego

Jedna z pracownic w naszej firmie zatrudniającej 100 osób przebywa na urlopie wychowawczym. 15 lipca 2008 r. urodziła kolejne dziecko. Czy muszę jej w związku z tym wypłacić zasiłek macierzyński, pomimo że przebywa na urlopie wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.


Pracownicy, która w okresie urlopu wychowawczego urodziła kolejne dziecko, nie należy udzielać urlopu macierzyńskiego, ale przysługuje jej zasiłek macierzyński.

Należy pamiętać, że pracownica, która urodziła dziecko, przebywając w tym czasie na urlopie wychowawczym, dalej z niego korzysta. Nie musi rezygnować z urlopu wychowawczego, z racji urodzenia kolejnego dziecka. W tym czasie nie udziela się pracownicy urlopu macierzyńskiego, ale należy wypłacać jej zasiłek macierzyński na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), który stanowi, że w przypadku gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

Okres, przez jaki należy wypłacać pracownicy zasiłek macierzyński, zależy od tego, czy pracownica urodziła kolejne dziecko:

• w okresie urlopu wychowawczego,

• pod koniec urlopu wychowawczego.

Można rozważyć zatem te dwie możliwości. Jeżeli pracownica urodziła dziecko w okresie urlopu wychowawczego, należy wypłacić jej zasiłek macierzyński przez okres odpowiadający wymiarowi przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, ale pomniejszony o 2 tygodnie. Wynika to z brzmienia ww. art. 29 ust. 3 ustawy w związku z art. 180 § 3 k.p., który stanowi, że co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.

Jeżeli pracownicy został udzielony urlop wychowawczy np. do 31 grudnia 2008 r., a pracownica 15 lipca 2008 r. urodziła kolejne dziecko, to po urodzeniu dziecka przebywa ona nadal na urlopie wychowawczym. Z tą jednak różnicą, że w okresie tego urlopu będzie Pani musiała jej wypłacać zasiłek macierzyński przez 18 tygodni (20 tygodni skrócone o 2 tygodnie) albo przez 26 tygodni, jeśli urodzi więcej niż jedno dziecko (28 tygodni skrócone o 2 tygodnie).

Należy jednak podkreślić, że przedstawiona powyżej regulacja dotycząca wypłaty zasiłku macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego przez okres skrócony o 2 tygodnie ma zastosowanie tylko wówczas, jeśli pełny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego przypada w czasie trwania urlopu wychowawczego.

Jeżeli natomiast pracownica urodziła dziecko pod koniec urlopu wychowawczego, to po jego zakończeniu przysługuje jej urlop macierzyński - w wymiarze pozostałym do wyczerpania pełnego okresu liczonego od dnia porodu - ustalony zgodnie z art. 180 § 1 k.p. i należy wypłacać jej zasiłek macierzyński przez okres 20 albo 28 tygodni, bez skracania go o 2 tygodnie.

Przykład

Pracownicy został udzielony urlop wychowawczy do 30 listopada 2008 r., a 15 lipca 2008 r. urodziła kolejne dziecko. W związku z tym należy jej wypłacać zasiłek macierzyński przez pełny wymiar przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, bez skracania go o 2 tygodnie, gdyż wypłata zasiłku macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy.

Odpowiedziała Joanna Pysiewicz-Jężak

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »