| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

W okresie od 10 lutego 2003 r. do 20 czerwca 2003 r. pracowałam w charakterze nauczyciela w gimnazjum i za ten okres otrzymałam ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Chciałabym się dowiedzieć, czy okres, za który otrzymałam ekwiwalent, można wliczyć do okresu zatrudnienia mającego wpływ na uprawnienia pracownicze. Ponadto chciałabym wiedzieć, czy moje roszczenia w tym zakresie nie uległy przedawnieniu - pyta Czytelniczka z Zabrza.

W dniu 20 czerwca 2003 r., a więc w dniu zakończenia zajęć szkolnych umowa rozwiązała się z upływem terminu, na jaki została zawarta. Dyrektor prawidłowo wypłacił więc ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Jak wynika z przepisów ustawy - Karta Nauczyciela, nauczyciele szkół, w których w organizacji pracy przewidziane są ferie zimowe i letnie, urlop wypoczynkowy wykorzystują w okresie tych ferii.

Z uwagi na to, że umowa uległa rozwiązaniu, nauczycielka nie mogła wykorzystać w naturze urlopu wypoczynkowego w okresie ferii. Dyrektor wypłacił więc ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Zgodnie z art. 291 § 1 k.p. roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem 3 lat od dnia wymagalności.

W przedstawionym stanie faktycznym roszczenia nauczycielki przedawniły się 20 czerwca 2006 r.

Odpowiedziała Beata Skrobisz-Kaczmarek

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »