| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wczasy pod gruszą

Wczasy pod gruszą

Wakacyjne wyjazdy pracowników i ich rodzin wiążą się nieodłącznie z dodatkowymi wydatkami. Pracodawca może jednak dofinansować ich letni wypoczynek.

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty nie mają już obowiązku tworzenia funduszu socjalnego. O tym, czy go utworzą lub nie, decydują oni sami. Ci, którzy nie utworzyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, mogą swoim pracownikom wypłacać świadczenie urlopowe.

Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe jest jedną z form pomocy pracownikom w pokryciu kosztów wyjazdów wakacyjnych. Pracodawca wypłaca je raz w roku pracownikom korzystającym w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu. Świadczenie to wypłacane jest w wysokości odpisu podstawowego naliczanego odpowiednio do rodzaju zatrudnienia danego pracownika i proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, nie podlega składce na ubezpieczenia społeczne pracowników i jest kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy.

Przykład

Wypłacamy naszym pracownikom świadczenia urlopowe. Jeden z pracowników zwrócił się do nas o jego wypłatę i poinformował nas, że jego wypoczynek będzie trwał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik ten nie otrzymał jednak tego świadczenia, gdyż wypoczynek jego był krótszy, niż przewidują to przepisy ustawy, tj. 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracodawca swoim działaniem naruszył więc obowiązujące w tym zakresie przepisy, gdyż 10 dni urlopu w rzeczywistości obejmuje 14 dni kalendarzowych wypoczynku pracownika.

Świadczenia urlopowe są świadczeniami wymagalnymi. Dlatego też pracownikowi będzie służyło roszczenie o jego wypłatę.

Beata Skrobisz-Kaczmarek

radca prawny

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »