| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wczasy pod gruszą

Wczasy pod gruszą

Wakacyjne wyjazdy pracowników i ich rodzin wiążą się nieodłącznie z dodatkowymi wydatkami. Pracodawca może jednak dofinansować ich letni wypoczynek.

Przykład

Regulamin przewiduje dofinansowanie ze środków socjalnych do wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie. Pracodawca wraz z wybranym pracownikiem podjęli decyzję, że każdy pracownik otrzyma z funduszu dopłatę w jednakowej wysokości. Takie zapisy regulaminu naruszają przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, a odpowiedzialność ponosi pracodawca jako administrator środków tego funduszu.

Świadczenia socjalne finansowane z funduszu mają charakter uznaniowy. Kryteria przyznawania świadczeń ustalone w regulaminie, np. wysokość dochodu, mogą wyłączyć pracownika z możliwości ich otrzymania. Również częstotliwość przyznawania świadczeń socjalnych jest uzależniona od posiadanych środków oraz sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej ubiegającego się o świadczenie pracownika.

Świadczenia z funduszu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak ustawodawca zwolnił z tego obowiązku dopłaty do zorganizowanego wypoczynku dzieci pracowników w wieku do 18 lat.

Aby dopłaty były zwolnione, wypoczynek dzieci i młodzieży powinien być zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie. Oznacza to, że wśród statutowych zadań jednostki znajduje się organizowanie wypoczynku.

Przykład

Pracownikowi przyznano dopłatę do wczasów pod gruszą na niego i dwoje dzieci w wieku 15 i 19 lat. Pracodawca, wypłacając świadczenie, ma obowiązek naliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od dopłaty dla pracownika i dzieci. Pracownik organizuje wypoczynek we własnym zakresie, dlatego podatkiem zastali objęci wszyscy korzystający bez względu na wiek.

Aby pracodawca nie pobierał podatku, pracownik musi udokumentować korzystanie przez dziecko z zorganizowanego wypoczynku. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokładnie nie określają, czy ma to być wyłącznie faktura VAT, czy też może to być inny dokument. Dlatego też pracownik może potwierdzić korzystanie przez dziecko z zorganizowanego wypoczynku zarówno fakturą, jak i rachunkiem czy dowodem wpłaty do kasy organizatora wypoczynku.

Tworzenie funduszu

Jednak nie każdy pracodawca tworzy fundusz, z którego ma środki na dopłaty dla pracowników ich wypoczynku. Fundusz socjalny tworzą ci pracodawcy, którzy zatrudniają według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Obowiązek ten mają także pracodawcy, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, którzy prowadzą działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w ustawie z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU nr 249, poz. 2104 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK