| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy do stażu urlopowego trzeba wliczać okresy pracy w agencji pracy tymczasowej

Czy do stażu urlopowego trzeba wliczać okresy pracy w agencji pracy tymczasowej

Przyjęliśmy do pracy pracownika, który wcześniej pracował m.in. przez 4 miesiące i 17 dni w agencji pracy tymczasowej. Byliśmy wówczas dla niego pracodawcą użytkownikiem. Czy okres pracy w agencji wliczamy temu pracownikowi do jego stażu urlopowego w naszym zakładzie?

Pracownikowi tymczasowemu zawsze przysługują 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Urlop nie przysługuje „czasownikowi” za okres, za który wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów niż ustawa o pracownikach tymczasowych, czyli np. na podstawie Kodeksu pracy. Ponieważ umowa na rzecz jednego pracodawcy użytkownika z pracownikiem tymczasowym może być zawarta maksymalnie na rok (wyłączając sytuację, że praca tymczasowa obejmuje zadania, których wykonywanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika), może się więc zdarzyć, że wymiar urlopu pracownika tymczasowego wyniesie nawet 24 dni i to np. w pierwszym roku pracy. Przy nabywaniu prawa do urlopu przez pracownika tymczasowego wcześniejsze okresy zatrudnienia i wykształcenie nie mają znaczenia. Jedynym warunkiem jest „pozostawanie w dyspozycji”, czyli wszelkie nieobecności (np. choroba) wyłączają prawo do urlopu, mimo trwania stosunku pracy.

WAŻNE!

Przy naliczaniu urlopu wypoczynkowego pracownikom tymczasowym za miesiąc przyjmuje się 30 dni.

W przypadku zatrudnienia trwającego krócej niż 30 dni pracownik tymczasowy nie nabywa prawa do urlopu. Okres 30 dni, za który przysługuje pracownikowi tymczasowemu urlop, nie musi być ciągły. Agencja może więc „zliczać” wszelkie okresy zatrudnienia, niezależnie od liczby pracodawców użytkowników, u których pracował „czasownik”. Liczenie tych okresów zatrudnienia może jednak obejmować tylko pracę w ramach jednej agencji pracy tymczasowej.

• art. 154, art. 1541, art. 155, art. 1551 Kodeksu pracy,

• art. 10, art. 17 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.),

• art. 114 Kodeksu cywilnego.

Żaneta Markuszewska-Domańska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »