| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracodawca może sam zadecydować o udzieleniu urlopu

Czy pracodawca może sam zadecydować o udzieleniu urlopu

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Następnie otrzymałem od niego kolejne pismo - udzielił mi w okresie wypowiedzenia urlopu wypoczynkowego zarówno zaległego, jak i bieżącego. Czy pracodawca mógł tak postąpić i bez mojej zgody wysłać mnie na urlop?

Tak

Pracodawca może bez zgody pracownika udzielić mu urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Uprawnienie pracodawcy do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia nie zależy od rodzaju umowy o pracę - czy jest to umowa na czas określony czy nieokreślony. Jeżeli pracodawca nie skorzysta ze swojego uprawnienia i pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu, będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent.

Należy pamiętać, iż pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu po złożeniu oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy a przed rozpoczęciem biegu okresu wypowiedzenia. Przykładowo, jeżeli pracownikowi przysługuje miesięczny lub trzymiesięczny okres wypowiedzenia, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu najwcześniej w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wypowiedzenie umowy.

Pracodawca udziela urlopu przysługującego za okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Oznacza to, że urlop ten będzie obejmował zarówno urlop wypoczynkowy bieżący, jak i nieprzedawniony urlop zaległy. Wymiar urlopu bieżącego powinien być obniżony proporcjonalnie do czasu przepracowanego u pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, natomiast urlopu zaległego należy udzielić w pełnym przysługującym wymiarze.

Należy pamiętać, że pracownikowi, któremu wypowiedziano umowę o pracę za co najmniej dwutygodniowym wypowiedzeniem, przysługuje prawo do płatnego zwolnienia na poszukiwanie pracy w wymiarze dwóch albo trzech dni roboczych. Pracodawca, który zdecydował się na skierowanie pracownika na przymusowy urlop, powinien również zapewnić mu skorzystanie z prawa do dni wolnych przeznaczonych na szukanie pracy.

ANNA SZYMAŃSKA

prawnik z Kancelarii Gide Loyrette Nouel

PODSTAWA PRAWNA

Art. 30, 37, 1551, 1671 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK