| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracodawca może odmówić przesunięcia terminu urlopu

Czy pracodawca może odmówić przesunięcia terminu urlopu

W lipcu 2007 r. pracownica poinformowała pracodawcę, że jest w ciąży i zamierza wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2007 rok w 2008 roku, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop macierzyński zakończy się 16 czerwca 2008 r. Podczas urlopu macierzyńskiego pracownica kontaktowała się z kadrami i podtrzymywała chęć korzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim. Obecnie, kilka dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, pracownica oświadczyła, że zamierza rozpocząć pracę 17 czerwca, a z urlopu wypoczynkowego skorzysta kilka miesięcy później. Ze względów organizacyjnych jest to dla nas problem, poza tym jest to urlop zaległy pracownicy. Czy możemy wysłać ją na urlop 17 czerwca?

Tak

 

Pracodawca nie ma obowiązku uwzględnić prośby pracownicy o przesunięcie terminu urlopu i ma prawo udzielić jej urlopu w ustalonym wcześniej terminie, czyli 17 czerwca.

Z kodeksu pracy wynika, że na wniosek pracownicy pracodawca musi udzielić jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Pracodawca związany jest wnioskiem określającym termin udzielenia urlopu od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i w związku z tym chciałaby przedłużyć czas sprawowania nad nim osobistej opieki. Dotyczy to zarówno urlopu bieżącego, jak i zaległego.

W celu skorzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim pracownica ma obowiązek złożyć wniosek. Z drugiej strony pracodawca nie może udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim z własnej inicjatywy - bez wniosku pracownicy. Artykuł 163 par. 3 k.p. nie wymaga, by wniosek pracownicy o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim był złożony na piśmie. Oznacza to, że wniosek o udzielenie urlopu pracownica powinna złożyć w sposób przyjęty w zakładzie pracy.

W analizowanej sytuacji pracownica złożyła kilkakrotnie ustnie wniosek o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim (kilkakrotnie kontaktowała się z kadrami). Wniosek ten został przyjęty, a obecnie pracownica domaga się przesunięcia terminu rozpoczęcia korzystania z urlopu. Pracodawca nie musi uwzględnić prośby pracownicy i może udzielić jej urlopu od 17 czerwca. Dodatkowym argumentem dla pracodawcy za odmową przesunięcia terminu urlopu jest obowiązek udzielenia go do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

W celach dowodowych warto, by pracodawca na piśmie odniósł się do żądania pracownicy przesunięcia terminu urlopu.

EWA DRZEWIECKA

ekspert z zakresu prawa pracy

PODSTAWA PRAWNA

Art. 163, 164 par. 1 i art. 168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »