| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy - poradnik

Urlop wypoczynkowy - poradnik

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego? Czym charakteryzuje się pierwszy urlop pracownika? Jak nabywa się prawo do kolejnego urlopu? W jaki sposób wylicza się staż urlopowy? Przedstawiamy poradnik, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu urlopów wypoczynkowych.

Uwzględniając obecne wymiary urlopu wypoczynkowego oraz biorąc pod uwagę, że urlop uzupełniający jest różnicą między urlopem nowo nabytym a wykorzystanym przez pracownika urlopem w niższym wymiarze, należy przyjąć, że wymiar urlopu uzupełniającego wynosi 6 dni.

Jeżeli przed nadejściem terminu nabycia prawa do urlopu w wyższym wymiarze pracownik nie wykorzystał urlopu w niższym wymiarze, wówczas prawo do urlopu uzupełniającego nie powstanie. Pracownik będzie miał prawo do urlopu w wyższym wymiarze.

Wymiar urlopu w przypadku równoległego zatrudnienia

Pracownikowi pozostającemu w dwóch lub więcej stosunkach pracy należy ustalić urlop dla każdego stosunku pracy osobno. Trzeba pamiętać, że do okresu zatrudnienia, od którego zależą zarówno prawo do urlopu, jak i jego wymiar, wlicza się również okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia, w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego, jeżeli z pracownikiem zawarto dwie umowy o pracę

Wymiar urlopu młodocianego

Uprawnienia urlopowe młodocianych różnią się od tych, które dotyczą pozostałych pracowników. Zasadą jest, że pracownik młodociany nabywa prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia pierwszej pracy. Wymiar pierwszego urlopu wynosi 12 dni roboczych.

Czy trzeba udzielić urlopu bezpłatnego w okresie ferii młodocianemu, który nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi młodocianemu w trakcie ferii zimowych

Uprawnienie do kolejnych urlopów wypoczynkowych jest przez młodocianych uzyskiwane w każdym kolejnym roku kalendarzowym, począwszy od 1 stycznia danego roku, pod warunkiem że młodociany w dalszym ciągu ma status pracownika młodocianego. Wymiar kolejnego urlopu wynosi 26 dni roboczych i pozostaje na tym poziomie do roku, w którym młodociany ukończy 18 lat.

W roku kalendarzowym, w którym młodociany ukończy 18 lat, nabywa prawo do urlopu w wymiarze zredukowanym – z 26 do 20 dni – w sytuacji gdy prawo do urlopu zostało uzyskane przed osiągnięciem pełnoletności.

Prawo do urlopów dodatkowych

Na podstawie przepisów szczególnych określone grupy pracowników mają dodatkowe uprawnienia urlopowe. Mogą one przysługiwać w wyższym niż przewidziany w Kodeksie pracy wymiarze urlopu lub jako urlop dodatkowy, należny obok urlopu wynikającego z przepisów powszechnie obowiązujących w tym zakresie.

Kiedy pracownik niepełnosprawny nabywa prawo do pierwszego urlopu dodatkowego

reklama

Autor:

prawnik, od kilkunastu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy, autor wielu artykułów i komentarzy z tej dziedziny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop wypoczynkowy - poradnik. / Fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy - poradnik. / Fot. Fotolia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »