| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy - poradnik

Urlop wypoczynkowy - poradnik

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego? Czym charakteryzuje się pierwszy urlop pracownika? Jak nabywa się prawo do kolejnego urlopu? W jaki sposób wylicza się staż urlopowy? Przedstawiamy poradnik, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu urlopów wypoczynkowych.

Proporcjonalne liczenie urlopu po okresie nieobecności w pracy dotyczy wyłącznie roku kalendarzowego, w którym pracownik powraca do dotychczasowego pracodawcy po okresie niewykonywania pracy. Pracodawca nie może obniżyć wymiaru urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik rozpoczyna korzystanie np. z urlopu bezpłatnego.

Jak pomniejszać proporcjonalnie urlop wypoczynkowy za okresy nieobecności w pracy – 7 praktycznych wskazówek 

Pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego w okresie od 1 grudnia 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. Od 1 maja br. wrócił do pracy. W takiej sytuacji za okres od 1 do 31 grudnia 2014 r. przysługuje mu urlop wypoczynkowy, natomiast za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2015 r. urlop wypoczynkowy mu nie przysługuje.

Proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego nie dotyczy pracownika powracającego do pracy w tym samym roku, w którym rozpoczął on korzystanie z urlopu wychowawczego.

Audiokomentarz: Urlop wypoczynkowy a wychowawczy, rodzicielski i macierzyński 

Pracownica po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz wypoczynkowego złożyła pracodawcy wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego od 1 lutego do 30 listopada 2015 r. Po powrocie z urlopu będzie jej przysługiwał pełny, 20- lub 26-dniowy, urlop wypoczynkowy za 2015 r.

Wideoporada: Czy rodzicom, pracującym na urlopie rodzicielskim, przysługuje pełny urlop wypoczynkowy

Urlop uzupełniający

Od 1 stycznia pracownik nabywa każdorazowo prawo do kolejnego urlopu w wymiarze wynikającym z posiadanego przez niego stażu pracy. W praktyce może jednak wystąpić sytuacja, gdy pracownik przed upływem roku – np. ze względu na zaliczenie okresu nauki w szkole – osiągnie staż pracy, który będzie go uprawniał do urlopu odpowiednio w wyższym wymiarze. W takim przypadku, jeżeli pracownik wykorzystał urlop w niższym wymiarze przed nadejściem terminu, w którym uzyskał uprawnienia do urlopu w wyższym wymiarze – będzie miał prawo do urlopu uzupełniającego.

Jak ustalić wymiar urlopu uzupełniającego

Terminem nabycia prawa do urlopu uzupełniającego jest ostatni dzień okresu, w ramach którego pracownik miał prawo do urlopu w niższym wymiarze.

Przykładowe zdarzenia skutkujące nabyciem prawa do urlopu uzupełniającego:

l ukończenie danego poziomu edukacji w czasie zatrudnienia,

● upływ 10-letniego okresu pracy,

● zatrudnienie pracownika w trakcie roku u pracodawcy, u którego obowiązują korzystniejsze wymiary urlopu niż wynikające z przepisów Kodeksu pracy.

Autor:

prawnik, od kilkunastu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy, autor wielu artykułów i komentarzy z tej dziedziny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop wypoczynkowy - poradnik. / Fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy - poradnik. / Fot. Fotolia

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »