| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym

Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym

Od 30 września 2013 roku pracownikowi wracającemu po urlopie wychowawczym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Stan prawny do 30 września 2013 roku

30 września 2013 roku uległ zmianie przepis 1552 Kodeksu pracy. Do tej daty osobom, które przez okres co najmniej 1 miesiąca kalendarzowego nie świadczyły pracy, a w tym czasie przebywały na urlopie bezpłatnym, urlopie wychowawczym, odbywały zasadniczą służbę wojskową, były tymczasowo aresztowane, odbywały karę pozbawienia wolności, lub ich nieobecność w pracy była nieusprawiedliwiona, obniżano roczny wymiar urlopu proporcjonalnie do długości nieobecności.

Za każdy miesiąc nieobecności w pracy pracownikowi odejmowano 1/12 z rocznego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Zobacz też: Zasady przyznawania urlopu wychowawczego

Stan prawny po 1 października 2013 roku

Omawiana zmiana wyłącza z tej zasady nieobecność spowodowaną urlopem wychowawczym. Oznacza to dla pracowników korzystających z urlopów wychowawczych, że po powrocie do pracy będą mogli skorzystać z urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Warunkiem uzyskania tego uprawnienia jest konieczność powrotu do pracy 1 stycznia - choćby na jeden dzień.

Zadaj pytanie na naszym Forum

Spowodowane jest to konstrukcją nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy pracownik nabywa 1 stycznia na cały rok z góry, dlatego niezbędne jest, aby 1 stycznia wrócił do pracy, a nie przebywał wtedy na urlopie wychowawczym.

Pracownica posiadająca 26-dniowy wymiar urlopu wypoczynkowego złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego w następujących okresach:

  • od 2 stycznia do 30 grudnia 2014r.,
  • od 2 stycznia do 30 grudnia 2015r.,
  • od 2 stycznia do 30 listopada 2016 r.

Za te okresy pracownica będzie prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego i po powrocie do pracy w 2016 roku trzeba będzie jej udzielić urlopu wypoczynkowego w wymiarze 78 dni.

Obniżenia proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego można dokonać tylko w ostatnim roku korzystania z urlopu wychowawczego, o ile pracownik 1 stycznia nie wróci do pracy, a przebywa na urlopie wychowawczym.

Pracownik przebywał na urlopie wychowawczym od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2014 r. Posiadał 26-dniowy roczny wymiar urlopu wypoczynkowego. Zatem za 2012 r. będzie mu przysługiwał pełny 26-dniowy urlop wypoczynkowy, za 2013r. nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego (przez cały rok nie powrócił do pracy). Za 2014 rok należy pracownikowi ustalić wymiar urlopu proporcjonalny do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego.

Bieg przedawnienia

Aby pracownik mógł skutecznie skorzystać z urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym, zmianie uległ również sposób naliczania biegu przedawnienia. Na czas korzystania z urlopu wychowawczego bieg przedawnienia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu.

Zatem kilkuletnie przebywanie na urlopie wychowawczym nie spowoduje przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego.

Urlop wychowawczy - nowe przepisy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK