| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2015 r.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2015 r.

Ekwiwalent pieniężny to świadczenie, jakie należy się pracownikowi, który w momencie wygaśnięcia stosunku pracy nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w 2015 r. jego wysokość ustalana będzie w oparciu o specjalny współczynnik.

Sposób obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w 2015 r.

  1. Od sumy dni w danym roku kalendarzowym (365) odejmujemy łączną liczbę dni ustawowo wolnych od pracy, niedziel oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (113) – otrzymujemy: 252.
  2. Otrzymaną liczbę dzielimy przez 12 – otrzymujemy 21.
  3. Ew. w razie zatrudnienia danego pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymaną w pkt. 2. liczbę obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Polecamy serwis: Urlopy

Kiedy otrzymaliśmy już wysokość współczynnika ustalenia ekwiwalentu na 2015 r. i znamy wysokość łącznej kwoty miesięcznych wynagrodzeń pracownika przypadających na ten rok, możemy obliczyć wysokość samego ekwiwalentu przysługującego mu za niewykorzystany urlop:

  1. Sumę miesięcznych wynagrodzeń przez dzielimy współczynnik – otrzymujemy ekwiwalent za jeden dzień urlopu pracownika w danym roku,
  2. Ekwiwalent za jeden dzień urlopu dzielimy przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika – otrzymujemy ekwiwalent za jedną godzinę urlopu pracownika.
  3. Ekwiwalent za 1 godzinę urlopu mnożymy przez liczbę rzeczywiście niewykorzystanych godzin urlopu – otrzymujemy wysokość faktycznie przysługującego mu ekwiwalentu.

Jak ustalił w Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 grudnia 1972 r. (o sygn. III PZP, 40/72), roszczenie o ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługujące pracownikowi przedawnia się z upływem 3 lat, zaś jego bieg trwa w czasie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Ponadto, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 1996 r. (o sygn. I PKN 34/96) roszczenie to staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 18.07.2014

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2015 r. /fot. Shuttershock
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2015 r. /fot. Shuttershock

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK