| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Plan urlopów w organizacji

Plan urlopów w organizacji

Plan urlopów określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Plan ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników. Jest wiążący dla pracodawcy i pracowników. Czy możliwe są odstępstwa od ustalonego wcześniej planu?

Przykład

Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego nieprzewidzianego w planie urlopu. Pracownik nie może wykorzystać takiego urlopu bez wyraźnej akceptacji pracodawcy. Samowolne udanie się na urlop pracodawca może ocenić jako ciężkie naruszenie obowiązków pracownika i może to spowodować w konsekwencji wypowiedzenie mu umowy o pracę. Nawet naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do 30 września następnego roku kalendarzowego nie daje pracownikowi prawa udania się na urlop bez akceptacji pracodawcy – co podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 2000 r. (sygn. akt I PKN 121/00). Jeżeli w danej organizacji nie ma ustalonego planu urlopów, samo złożenie przez pracownika wniosku urlopowego też nie daje pracownikowi prawa rozpoczęcia urlopu bez zgody pracodawcy.

Konsultowanie planu urlopów

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa (jeśli taka w organizacji funkcjonuje) wyraziła na to zgodę. Zasada braku obowiązku konsultacji dotyczy także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa – w takich przypadkach pracodawca ustala jednak termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem, biorąc pod uwagę jego wnioski i mając na uwadze zapewnienie normalnego toku pracy w organizacji.

Zobacz również: Wszystko o urlopach wypoczynkowych

Termin sporządzenia

Nie ma obowiązku ustalania planu urlopów na okres całego roku. Pracodawca może sporządzić go na pół roku czy na kwartał – co w praktyce umożliwia jego korygowanie w trakcie roku. Ze względu na to, że pracownicy nabywają prawo do urlopu 1 stycznia każdego roku, dobrze jest sporządzić plan do 31 grudnia poprzedniego roku.

Pracownicy powinni mieć także czas na zapoznanie się z planem urlopów.

Może się zdarzyć, że plan urlopów nie został jeszcze ustalony, a rozpoczął się okres, którego plan dotyczy. W takim wypadku pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu.

Pracodawca ma obowiązek poinformowania pracowników o planie urlopów. Przepisy nie określają formy takiego powiadomienia. Może to więc nastąpić np. poprzez wywieszenie planu urlopów na tablicy ogłoszeń, ogłoszenie poprzez wewnętrzną sieć Intranet, poinformowanie pracowników w drodze mailowej, czy wreszcie poinformowanie przez przełożonego. Plan urlopów jest wiążący od momentu jego ogłoszenia w zakładzie pracy.

Wymóg złożenia odrębnego wniosku urlopowego

Problematyczne jest to, czy w sytuacji, gdy w zakładzie pracy obowiązuje plan urlopów, pracownik musi złożyć dodatkowo wniosek urlopowy. Orzecznictwo sądów w tej kwestii nie jest jednolite.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK