| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Działalność gospodarcza na urlopie bezpłatnym

Jeżeli pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym rozpoczyna w tym okresie prowadzenie działalności gospodarczej, z tytułu działalności podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu, a dobrowolne dla niego jest tylko ubezpieczenie chorobowe.

Ubezpieczenia te mają charakter obowiązkowy wyłącznie w okresie, gdy nie ma innego tytułu do ubezpieczeń. Jeżeli urlop bezpłatny zakończył się i pracownik wróci do pracy, a działalność gospodarcza będzie w dalszym ciągu równolegle prowadzona, z tytułu tej działalności składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą miały dobrowolny charakter, jeżeli wynagrodzenie pracownika będzie równe co najmniej minimalnej płacy. Obowiązkowa będzie wówczas wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Urlop bezpłatny na kilka dni

Urlop bezpłatny udzielony nawet na kilka dni powoduje, że w tym okresie pracownik nie podlega żadnym ubezpieczeniom ze stosunku pracy i tym samym ma on obowiązek opłacania składek z innego tytułu (niż umowa o pracę), jeżeli w tym okresie powstał taki tytuł. Fakt, że w tym miesiącu wynagrodzenie pracownika jest wyższe od minimalnego wynagrodzenia, nie zwalnia go z obowiązku podlegania ubezpieczeniom z tego dodatkowego tytułu.

Michał C. jest zatrudniony od 1 stycznia 2013 r. w ABC spółka z o.o. na podstawie umowy o pracę i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 5000 zł. Jednocześnie od 3 lat wykonuje umowę zlecenia w innej firmie, a jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 3000 zł. Z umowy zlecenia podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Od 1 do 20 sierpnia 2013 r. Michał C. przebywał na urlopie bezpłatnym. W sierpniu 2013 r. z umowy o pracę otrzymał wynagrodzenie w wysokości 2000 zł. Mimo że wynagrodzenie, jakie otrzymał za ten okres, jest wyższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, Michał C. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia. W konsekwencji powinien poinformować o tym płatnika składek (zleceniodawcę). Zleceniodawca powinien z datą 1 sierpnia 2013 r. wyrejestrować Michała C. z ubezpieczenia zdrowotnego (na formularzu ZUS ZWUA) i od tego dnia zgłosić go (na formularzu ZUS ZUA) z umowy zlecenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Następnie płatnik powinien złożyć druk ZUS ZWUA i z datą 21 sierpnia wyrejestrować go z tych ubezpieczeń oraz z tym samym dniem ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego z umowy zlecenia (na formularzu ZUS ZZA).

Forum Kadry

Czytaj także

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

– prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK