| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku zawarcia umowy zlecenia stanowi przychód otrzymywany w związku z wykonywaniem takiej umowy, jeżeli odpłatność za nią została ustalona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowo albo prowizyjnie (art. 18 ust. 3 ustawy systemowej). Pracownik, któremu pracodawca udzielił urlopu bezpłatnego i w tym okresie zawarł ze swoim pracodawcą umowę zlecenia, będzie podlegał ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Nie ma przy tym znaczenia, że w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy. W takim przypadku nie ma bowiem zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, zgodnie z którym za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli taką umowę zawarła z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

W okresie urlopu bezpłatnego umowa zlecenia zawarta z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym nie jest do celów opłacania składek na ubezpieczenia społeczne traktowana jak umowa o pracę, lecz jak umowa zlecenia.

Dlatego zatrudniona osoba powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx.

Jeżeli umowa zlecenia zostanie zawarta na dłuższy okres, np. 4 miesięcy, a urlop bezpłatny został udzielony na okres np. 3 miesięcy i po jego upływie pracownik powraca do pracy, ale nadal wykonuje (równocześnie) umowę zlecenia (na rzecz innego podmiotu niż własny pracodawca), powstaje zbieg tytułów do ubezpieczeń, tj. z umowy o pracę oraz ze zlecenia.

Jan D. jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w ABC spółka z o.o. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2013 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. W czasie tego urlopu zawarł umowę zlecenia z XYZ spółką jawną na okres od 20 lipca do 31 grudnia 2013 r.

W okresie od 20 lipca do 31 sierpnia 2013 r. Jan D. podlega z umowy zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. W tym okresie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Od 1 września do 31 grudnia 2013 r. będzie obowiązkowo podlegał ubezpieczeniom z umowy o pracę, a z umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą miały dla niego charakter dobrowolny, przy czym składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie obowiązkowa. W tym okresie Jan D. nie będzie mógł przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

– prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK