| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Zawarcie umowy z NFZ w okresie urlopu bezpłatnego

Jeżeli osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym nie może być zgłoszona jako członek rodziny (np. przez współmałżonka), bo jest np. osobą samotną, ma prawo ubezpieczyć się dobrowolnie na podstawie pisemnego wniosku złożonego w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wiąże się to jednak z koniecznością opłacania za każdy miesiąc składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku. Od takiej podstawy składka jest opłacana w wysokości 9%.

Podstawa opłacania składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotnego ulega zmianie co 3 miesiące.

Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym następuje z dniem określonym w umowie zawartej przez tę osobę z NFZ, a ustanie ubezpieczenia następuje z dniem rozwiązania umowy lub po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek.

Umowa o dzieło i zlecenia podczas urlopu bezpłatnego

Jeżeli osoba, która przebywa na urlopie bezpłatnym, zawrze w tym okresie umowę o dzieło, nie jest objęta żadnymi ubezpieczeniami z tego tytułu – ani społecznymi, ani zdrowotnym. Nie ma znaczenia, że umowa o dzieło zostanie zawarta z własnym pracodawcą lub jest wykonywana na jego rzecz. Od wypłacanego wynagrodzenia żadne składki nie są naliczane.

W okresie wykonywania umowy o dzieło osoba może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz samodzielnie opłacać za siebie składki. Podstawą do naliczania tych składek jest zadeklarowana kwota, nie niższa niż minimalne wynagrodzenie. Składki na te ubezpieczenia naliczone od minimalnej podstawy wynoszą w 2013 r. 440,32 zł (1600 zł x 19,52% + 1600 zł x 8%).

Urlopy w elastycznym czasie pracy

Wykonawca umowy o dzieło, który nie ma żadnego tytułu do ubezpieczeń emerytalno-rentowych, może dobrowolnie opłacać składki na te ubezpieczenia od kwoty wynoszącej co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zawarcia umowy zlecenia w czasie urlopu bezpłatnego. Zatrudnienie na tej podstawie spowoduje, że będzie to jedyny tytuł do ubezpieczeń zleceniobiorcy. Z umowy zlecenia pracownik na urlopie bezpłatnym będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Dobrowolne będzie ubezpieczenie chorobowe.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

– prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK