| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Maciej E. (30 lat) przebywał na urlopie bezpłatnym od 15 czerwca do 10 lipca 2013 r. Od 5 lipca do 20 sierpnia 2013 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym. Za okres choroby przypadającej w okresie urlopu bezpłatnego od 5 do 10 lipca pracownik nie nabywa prawa do wynagrodzenia chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje mu po zakończeniu urlopu bezpłatnego. Okres 33 dni wypłaty wynagrodzenia należy liczyć po zakończeniu urlopu, tj. od 11 lipca 2013 r.

Ubezpieczenie zdrowotne podczas urlopu bezpłatnego

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku pracowników ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia. Tym samym pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym zachowuje prawo do świadczeń zdrowotnych przez 30 dni. Po tym okresie nie ma prawa do ochrony ubezpieczeniowej z umowy o pracę. Wraz z nim prawo to tracą członkowie rodziny, których zgłosił on do ubezpieczenia zdrowotnego. Aby w dalszym ciągu mieć prawo do tych świadczeń, pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny albo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jako członkowie rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego mogą być zgłoszeni:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, a w przypadku gdy posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 5 pkt 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Najczęściej do ubezpieczenia zdrowotnego pracownik może być zgłoszony przez współmałżonka. Jeżeli np. żona pracuje na umowę o pracę, a mąż będzie korzystać z urlopu bezpłatnego, mąż powinien być zgłoszony przez żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Zgłoszenie to odbywa się za pośrednictwem płatnika, czyli w tym przypadku pracodawcy żony, który składa raport ZUS ZCNA. Po zakończeniu urlopu, gdy np. małżonek ponownie uzyska tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, żona powinna za pośrednictwem swojego pracodawcy wyrejestrować go z ubezpieczenia zdrowotnego. Wyrejestrowanie następuje przez ponowne złożenie druku ZUS ZCNA, ale w trybie wyrejestrowania.

Czytaj także

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

– prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK