| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Raport ZUS RCA należy złożyć wtedy, gdy urlop trwa przez niepełny miesiąc albo w trakcie tego urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie, od którego istnieje obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jakub T. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w ABC spółka z o.o. Od 1 sierpnia do 30 listopada 2013 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. W sierpniu pracodawca wypłacił mu zaległą premię za czerwiec w wysokości 2000 zł. Pracodawca powinien złożyć za sierpień następujące dokumenty rozliczeniowe:

  • ZUS RSA z kodem 01 10 xx i wykazać okres 01.08.2013–31.08.2013 – z kodem 111 (urlop bezpłatny),
  • ZUS RCA z kodem 01 10 xx, w którym składki na ubezpieczenia społeczne należy naliczyć od kwoty 2000 zł, a na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty 1725,80 zł, tj. 2000 zł – 274,20 zł (składki finansowane ze środków pracownika).

Od wypłaconego wynagrodzenia pracodawca powinien również naliczyć składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego nie pozostaje bez wpływu na jego prawo w tym okresie do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa, tj. zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeżeli w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym pracownik zachoruje, to za okres niezdolności do pracy przypadającej w czasie tego urlopu nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy (lub wynagrodzenie za czas choroby) przysługuje natomiast za okres niezdolności do pracy, który co prawda powstał w czasie urlopu bezpłatnego, ale trwa po jego ustaniu.

Aneta G. od 1 kwietnia 2013 r. przebywa na urlopie bezpłatnym, który został jej udzielony do 31 sierpnia 2013 r. Od 25 sierpnia Aneta G. była chora i niezdolność ta trwała do 16 września. Za okres od 25 do 31 sierpnia pracownica nie otrzyma zasiłku chorobowego. Za niezdolność do pracy trwającą od 1 września 2013 r. będzie miała prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego w zależności od tego, czy w tym roku pracodawca wypłacił jej wynagrodzenie chorobowe za okres 33 dni czy 14 dni, jeżeli Aneta G. ukończyła 50 lat.

Polecamy: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

W sytuacji gdy z końcem urlopu bezpłatnego ustaje zatrudnienie, a pracownik w okresie tego urlopu stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby, nie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie tego urlopu. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego i ustaniu zatrudnienia pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Zasiłek przysługuje na ogólnych zasadach, tzn. wtedy, gdy nie zachodzą okoliczności wykluczające prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia przysługuje, jeżeli osoba niezdolna do pracy:

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

– prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK