REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie

Przemysław Molik
Poinformowanie urzędu pracy o planowanym urlopie. /Fot. Fotolia
Poinformowanie urzędu pracy o planowanym urlopie. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie zostało przewidziane przez przepisy prawa podatkowego. Nie wszyscy podatnicy muszą zgłaszać fiskusowi swoje wyjazdy. Taki obowiązek mają tylko ci, wobec których jest prowadzone postępowanie i jeśli będą dłużej przebywać za granicą.

Czy należy zawiadomić o wyjeździe

Czekam na wydanie interpretacji indywidualnej. W sierpniu wyjeżdżam do Stanów Zjednoczonych i planuję tam przebywać przynajmniej do końca roku. Czy muszę o tym poinformować izbę skarbową?

Autopromocja

Ordynacja podatkowa nakłada na osoby, które są stroną, szczególny obowiązek. Mianowicie, w razie wyjazdu za granicę na co najmniej 2 miesiące muszą ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń. Powinni go zgłosić do tego organu, który prowadzi daną sprawę. Jeśli podatnik zaniedba ten obowiązek, urząd będzie dostarczał pisma pod dotychczasowy adres w Polsce. Oznacza to, że list pozostanie w placówce pocztowej przez 14 dni, a następnie zostanie zwrócony do urzędu.

Co do zasady obowiązek zgłoszenia takiego pełnomocnika dotyczy osób, wobec których toczy się postępowanie podatkowe. Podatnik wie o takim postępowaniu. W przypadku gdy jest ono wszczynane na wniosek (np. o interpretację), datą jego rozpoczęcia jest dzień doręczenia żądania organowi podatkowemu. Z kolei gdy toczy się ono z urzędu – będzie to dzień doręczenia stronie postanowienia o wszczęciu postępowania.

Jednocześnie przepisy Ordynacji podatkowej w sprawie trybu wydawania interpretacji odwołują się do ogólnych regulacji określających zasady doręczania pism w postępowaniu podatkowym. Dlatego też w przypadku procedury wydawania interpretacji i dłuższego wyjazdu, podatnik ma obowiązek zgłoszenia pełnomocnika do doręczeń. Jest to o tyle istotne, że organ prowadzący sprawę może wezwać podatnika do uzupełnienia wniosku, np. sprecyzowania stanu faktycznego.

Trzeba również pamiętać, że jeśli podatnik, wobec którego toczy się postępowanie, wyjechał za granicę na krócej niż dwa miesiące, ale pobyt przedłużył się, to również ma obowiązek ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Art. 147 par. 1, art. 14h, art. 169 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.).

Czy udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania

Przedsiębiorca złożył wniosek o interpretację przed wyjazdem na urlop. Czy korzystne będzie dla niego ustanowienie pełnomocnika nie tylko do doręczeń, ale także do reprezentowania go przed urzędem skarbowym?

Rola pełnomocnika do doręczeń ogranicza się wyłącznie do odbioru przesyłek. Nie może on reprezentować podatnika w postępowaniu. Dlatego też warto pomyśleć o ustanowieniu pełnomocnika w szerszym zakresie. Uchroni to podatnika nie tylko przed zastosowaniem tzw. fikcyjnego doręczenia przesyłki – w przypadku gdy pozostanie ona na poczcie dłużej niż 14 dni. Zgodnie z art. 145 Ordynacji podatkowej, jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, to pisma doręcza się zawsze jemu, a nie stronie (podatnikowi). Dzięki temu szerzej umocowany pełnomocnik będzie mógł nie tylko odebrać przesyłkę, ale również reprezentować podatnika w trakcie postępowania. 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA