| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop zdrowotny dla nauczycieli

Urlop zdrowotny dla nauczycieli

Urlop zdrowotny dla nauczycieli, inaczej nazywany urlopem na poratowanie zdrowia, przysługuje nauczycielom, na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. Urlop ten jest dodatkowym przywilejem nauczycieli, przyznanym im przez ustawodawcę, obok innych uprawnień urlopowych.

Urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany w konkretnym celu, jakim jest przeprowadzenie zleconego nauczycielowi leczenia. Urlop ten został ustanowiony ze względu na potrzebę zminimalizowania oddziaływań pracy w charakterze nauczyciela, na zdrowie osób wykonujących ten zawód. Przeprowadzenie zleconego leczenia, ma na celu odzyskanie przez nauczyciela pełnej zdolności do pracy, aby umożliwić mu jej prawidłowe kontynuowanie.

Polecamy także: Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać

Wymiar urlopu

Urlop na poratowanie zdrowia, jest przyznawany przez dyrektora szkoły nauczycielowi, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony, po przepracowaniu przez niego 7 lat w szkole, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo jednego roku. W przypadku nauczyciela, któremu brakuje mniej niż rok do nabycia prawa do emerytury, wymiar urlopu zdrowotnego nie może zostać udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Nauczyciel ma możliwość skorzystania z kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego. Łącznie, nauczyciel może skorzystać z 3 lat urlopu dla poratowania zdrowia, w okresie trwania jego całego zatrudnienia.

Wymiar urlopu zdrowotnego nauczycieli akademickich

Kwestię wymiaru urlopu zdrowotnego nauczycieli akademickich, reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2005 roku o szkolnictwie wyższym. Nauczyciele akademiccy, mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, po przepracowaniu co najmniej 5 lat na uczelni, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo 6 miesięcy. Łączny wymiar tego urlopu w okresie całego zatrudnienia nie może zaś przekraczać lat dwóch.

Wynagrodzenie podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Podczas przyznanego urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel ma prawo do comiesięcznego pobierania wynagrodzenia zasadniczego, powiększonego o dodatek za wysługę lat, a także do pobierania innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, jakie przysługują nauczycielowi w czasie czynnego wykonywania zawodu.

Zadaj pytania na: Forum - Kadry

Istotne jest, iż w czasie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, nauczyciel nie może podejmować żadnej działalności zarobkowej. W przypadku złamania wspomnianego zakazu, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, wskazując przy tym termin, w jakim nauczyciel ma obowiązek powrotu do pracy.

Powrót z urlopu zdrowotnego

Powrót z urlopu zdrowotnego następuje, po przejściu przez nauczyciela badań kontrolnych, na które zostaje on skierowany przez dyrektora szkoły, nie później niż na 2 tygodnie przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia. Badania te przeprowadza się w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania przez nauczyciela pracy na określonym stanowisku. Istotne jest, iż nauczyciel nie ponosi żadnych kosztów związanych z orzekaniem o potrzebie skorzystania przez niego z urlopu dla poratowania zdrowia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK