| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego - przykłady

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego - przykłady

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego reguluje Kodeks pracy. Urlopu udziela się w dni pracy danego pracownika w wymiarze godzinowym. Jak udzielać urlopu? Poznaj przykłady.

Udzielanie urlopów

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.

Zgodnie z powyższym za każdy dzień urlopu należy odjąć z puli urlopowej pracownika tyle godzin, ile pracownik przepracowałby zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby nie korzystał z urlopu.

Przykład 1:

Pracownik jest zatrudniony na ½ etatu. Wymiar jego urlopu wynosi 13 dni, tj. 104 godziny (13 dni x 8 godzin). Rozkład czasu pracy przewiduje, iż pracownik świadczy pracę przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny na dobę. Gdyby pracownik chciał wziąć tydzień wolnego, pracodawca powinien odjąć z jego puli urlopowej 20 godzin urlopu (5 dni x 4 godziny).

Zobacz również: Odwołanie pracownika z urlopu

Przykład 2:

Pracownik pracuje w systemie równoważnego czasu pracy. W tygodniu, w którym chce skorzystać z urlopu ma zaplanowaną pracę w następujący sposób – w poniedziałek i środę 12 godzin, we wtorek dzień wolny, w czwartek i piątek po 8 godzin. Urlopu należy pracownikowi udzielić tylko na dni pracy (poniedziałek, środę, czwartek i piątek), odejmując z puli urlopowej pracownika 40 godzin (12 +12 +8 + 8).

Przykład 3:

Pracownik ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, w związku z czym jego dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godzin. Pracownik zatrudniony jest na ½ etatu i świadczy pracę przez 5 dni w tygodniu po 3,5 godziny. Wymiar urlopu pracownika wynosi 13 dni, co stanowi 91 godzin urlopu (13 dni x 7 godzin). Gdyby pracownik chciał skorzystać z 2 dni urlopu, pracodawca powinien odjąć z jego puli urlopowej 7 godzin (2 dni x 3,5 godziny).

Liczba dni urlopu a liczba dni nieobecności w pracy

Liczbę dni przysługującego pracownikowi urlopu, należy odróżnić od liczby dni nieobecności w pracy spowodowanej korzystaniem z tego urlopu. Może się zdarzyć, że ta druga liczba będzie wyższa niż wymiar przysługującego pracownikowi urlopu (najczęściej będzie to dotyczyć pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy).

Polecamy również serwis: Czas pracy

Przykład:

Pracownik jest zatrudniony na ¼ etatu i pracuje 5 dni w tygodniu po 2 godziny. Jego staż pracy wynosi 8,5 roku, w związku z czym pracownik uprawniony jest do urlopu w wymiarze ¼ z 20 dni = 5 dni, co stanowi 40 godzin urlopu (5 dni x 8 godzin). W związku z tym, że urlopu należy udzielać w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w dniu, w którym pracownik korzysta z urlopu, w podanym przykładzie, za każdy dzień urlopu należy odjąć z puli urlopowej pracownika 2 godziny. W efekcie wykorzystanie całego przysługującego pracownikowi urlopu będzie oznaczać nieobecność w pracy przez 20 dni (40 godzin: 2 godziny/dziennie).

Urlop w niepełnym dobowym wymiarze czasu pracy

Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym, odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Przykład:

Pracownikowi pozostało do wykorzystania 4 godziny urlopu. W dniu, w którym chciałby skorzystać z urlopu ma zaplanowaną pracę w wymiarze 8 godzin. W takiej sytuacji pracodawca może udzielić urlopu na część dnia pracy, czyli na 4 godziny, zobowiązując jednocześnie pracownika do przepracowania pozostałego czasu pracy. W praktyce może to polegać na tym, że pracownik przyjdzie do pracy 4 godziny później lub zakończy pracę 4 godziny wcześniej.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK