| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Odwołanie pracownika z urlopu - najważniejsze informacje

Odwołanie pracownika z urlopu - najważniejsze informacje

Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe. Kodeks pracy uprawnia pracodawcę do przerwania urlopu wypoczynkowego jedynie wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Sprawdź, kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Urlop wypoczynkowy

Zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego zatrudniony nie może się zrzec. Urlop polega na zwolnieniu pracownika od świadczenia pracy w oznaczonym czasie. Powinien być wykorzystany w naturze, gdyż jego celem jest regeneracja fizyczna i psychiczna pracownika.

Uprawnienie pracodawcy do przerwania urlopu

Mimo iż wspomniany przepis zawiera sformułowanie „nieprzerwany urlop wypoczynkowy”, w innym miejscu Kodeksu pracy zezwala pracodawcy na przerwanie urlopu pracownika. Podczas urlopu pracownik co do zasady nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, jednak uprawnienie do przerwania urlopu ma charakter władczy. W świetle art. 167 Kodeksu pracy pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Jednak taka możliwość została przewidziana tylko wówczas, gdy obecności danego pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Zobacz również: Urlop w okresie wypowiedzenia

Wyjątkowe sytuacje

Pracownik może zostać odwołany z urlopu tylko w wyjątkowych sytuacjach. Po pierwsze, gdy jego obecność w zakładzie jest konieczna i niezbędna. Po drugie, występuje sytuacja powodująca konieczność tej obecności i nie była ona znana pracodawcy przed rozpoczęciem urlopu pracownika czy obecność ta jest konieczna ze względu na wystąpienie okoliczności nieprzewidzianych przed rozpoczęciem urlopu. Oceny potrzeby przerwania urlopu dokonuje pracodawca.

Wykonanie polecenia przez pracownika

Pracodawca nie musi podawać przyczyn odwołania pracownika z urlopu. Obowiązkiem zatrudnionego jest wykonanie polecenia – powrót do zakładu pracy i podjęcie pracy. Pracownik wykonuje polecenie nawet wówczas, gdy jest przekonany o tym, że pracodawca sobie bez niego poradzi bądź przerwanie urlopu jest nieuzasadnione. W przeciwnym razie, pracodawca może rozwiązać łączącą go z pracownikiem umowę o pracę. Dopiero w przypadku rozwiązania umowy o pracę z powodu niestawienia się w pracy po wezwaniu pracodawcy, zatrudniający będzie musiał udowodnić przed sądem pracy, że obecność pracownika w zakładzie pracy była niezbędna, a okoliczności, które uzasadniają przerwanie urlopu nie można było przewidzieć przed rozpoczęciem przez pracownika korzystania z urlopu wypoczynkowego. Na podstawie zebranych informacji sąd ocenia zasadność odwołania pracownika z urlopu.

WAŻNE!

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK