| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Odwołanie pracownika z urlopu - najważniejsze informacje

Odwołanie pracownika z urlopu - najważniejsze informacje

Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe. Kodeks pracy uprawnia pracodawcę do przerwania urlopu wypoczynkowego jedynie wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Sprawdź, kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Warto zaznaczyć, że zwrot pieniędzy należy się pracownikowi także w sytuacji kosztów poniesionych na zaplanowany, ale odwołany przez przełożonego urlop.

Polecamy również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Pokrycie kosztów

W razie podjęcia decyzji o odwołaniu pracownika z urlopu po stronie pracodawcy występuje obowiązek pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika. Wspomniane koszty muszą być bezpośrednio związane z odwołaniem z urlopu (np. opłata za niewykorzystany pobyt w hotelu, opłata za wycieczkę, koszt przejazdu z miejsca wypoczynku do miejsca pracy). Pracownik powinien przedstawić w zakładzie pracy dokumenty świadczące o poniesionych przez niego kosztach.

Pracodawca nie ma obowiązku zwrócić pracownikowi kosztów ewentualnych korzyści, które ten mógłby uzyskać, gdyby nie został odwołany z urlopu. Co więcej, pracownik nie może wymagać od pracodawcy, aby pokrył poniesione przez niego wydatki w wysokości, w jakiej zostały mu zwrócone przez biuro turystyczne czy innego organizatora wypoczynku.

Pracodawca powinien dokonać analizy kosztów, które będzie zmuszony pokryć i korzyści, jakie uzyska z powodu powrotu pracownika na swoje stanowisko.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Przykład

Pracownik pojechał na urlop nad morze, gdzie przez 2 tygodnie miał pracować jako kelner w restauracji. Otrzymał jednak telefon od pracodawcy z poleceniem przerwania urlopu i stawienia się w pracy w celu wykonywania obowiązków pracowniczych. Pracownik musi wypełnić polecenie pracodawcy. Pracodawca powinien zwrócić pracownikowi koszty poniesione w bezpośrednim związku z odwołaniem pracownika z urlopu, tj. koszty podróży do zakładu pracy, koszty zakwaterowania od dnia odwołania z urlopu. Pracodawca nie ma natomiast obowiązku wypłacenia pracownikowi równowartości wynagrodzenia, które zatrudniony otrzymałby, pracując pozostałą część urlopu jako kelner.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK