| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop na żądanie

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Maksymalny wymiar urlopu na żądanie zgodnie z Kodeksem pracy wynosi 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Udziela się go na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.

Żądanie udzielenia urlopu

Zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego, którą pozostawia się do swobodnej dyspozycji pracownika. Nie ma obowiązku uzgadniania z pracodawcą terminu wykorzystania tego rodzaju urlopu. Nie ma również obowiązku uprzedniego poinformowania pracodawcy o zamiarze skorzystania z urlopu. Żądanie udzielenia tego urlopu zgłasza się najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Potwierdza to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (I PK 128/06). Wniosek o udzielenie urlopu na żądanie (art. 1672 Kodeksu pracy) powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Sąd Najwyższy dodaje, że regulamin pracy albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa (zwyczaj) mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie.

Polecamy: Forum Kadry - Urlop na żądanie - pisemny wniosek?

Kodeks pracy nie zawiera informacji o sposobie zwrócenia się z żądaniem o udzielenie urlopu przez pracodawcę. Uważa się, że pracownik może poinformować pracodawcę o skorzystaniu z urlopu na żądanie na różne sposoby:

  • telefonicznie,
  • pisemnie,
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej lub
  • w każdy inny sposób przyjęty u danego pracodawcy.

WAŻNE!

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2008 r. (II PK 26/08) rozpoczęcie urlopu na żądanie (art. 1672 Kodeksu pracy) przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.

Wymiar urlopu na żądanie

W świetle art. 1673 Kodeksu pracy łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na zasadach i w trybie określonych wyżej nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.

Wymiar urlopu na żądanie wynosi maksymalnie 4 dni w danym roku kalendarzowym. Nie należy tych dni uwzględniać w planie urlopów. Pracownik może wykorzystać cały urlop jednorazowo lub w częściach (np. 4x1 dzień czy 2x2 dni).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK